| anonim_4396 a întrebat:

Salut, stie cineva ce presiune trebuie sa ai in pneuri la un opel astra H 1.6 Twinport hatchback? mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Trebuie sa scrie undeva in interiorul masinii, la mine este scris pe stalpii interiori ai masinii, jos in partea soferului, ai un tabel care scrie ce presiune sa pui rotilor pe fata si ce presiune rotilor pe spate, sunt trecute in bar (i) cat si kilopascal (kPa), pe tine te interseaza in unitatea bar!

sau daca nu gasesti pe masina vezi in acest tabel https://tirelib.com/pressure/opel-astra/

cauta motorizarea ta pe siteul de mai sus si mai vezi ca ele sunt in psi trecute in acel tabel (Front Pressure-presiune pe fata, Rear Pressure-presiune pe spate)
, trebuie sa transformi din PSI in BAR, folosind convertor online

sau aplici formula 1 psi = 0. 06894757 BAR
deci ca exemplu 30 psi = aproximativ 2.0 BAR