| Emanuel_Cocut_1999 a întrebat:

Salut știe cineva dacă permisul de tir se poate lua la.18 ani? Mă pot apuca când mă apuc de B? Sau?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 21 C+E si 20 C de camion rigid

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa 21 categoriile care iti permit sa conduci tir

| Santo2190 a răspuns:

Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule AM, A1 si B1;
b) 18 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E si Tr;
c) 20 de ani impliniti, daca persoana are o experienta de cel putin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani impliniti, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 si D1E, precum si pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb si Tv."

| TimSem a răspuns:

E foarte puțin probabil să îți găsești job pe tir la 18 ani. Oricum, legea spune că doar de la 21 de ani ai voie, însă ai nevoie de categoriile C+E pentru a da examenul de sofer profesionist.

| kta1999 a răspuns:

La 18 ani poti da doar de categoria B. Dupa mai asteapta si tu un pic sa capeti experienta, de exemplu un an. Dupa ce capeti putina experienta sa dai si de celelalte categorii.Pentru a fi sofer pe tir varsta minima este de 21 de ani.