| Bărcan_Bogdan_2002 a întrebat:

Salut TPU, știe cine dacă permisul mi-a fost suspendat pe termen de 90 de zile termenul începe din data când mi-a fost luat permisul in sine sau de când îmi expira dovada? Si după cât timp pot sa ma duc sa dau redobândirea?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de suspendare a dreptului de a conduce incepe cu ziua urmatoare celei in care ai predat sau a expirat dovada cu drept de conducere.
Te poti duce sa reprimesti permisul in ziua urmatoare a zilei cand se implineste termenul de 90 de zile.
P.S. Pentru ce contraventie (articolul, alineatul si punctul din OUG 195/2002, rep. in 2006) ti-a fost suspendat dreptul de a conduce?
Pentru unele contraventii este obligatoriu sa sustii testul de 15 intrebari pana la expirarea perioadei, daca nu il sustii sau nu reusesti la test suspendarea se prelungeste cu 30 de zile.

| Bărcan_Bogdan_2002 explică (pentru Ioandelasal):

Depășirea vitezei de 100 de km in oraș

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bărcan_Bogdan_2002):

Tot nu mi-ai spus ce te-am intrebat, gaseai usor in procesul-verbal de contraventie.
Nu tin minte, de altfel nici nu ma intereseaza personal, contraventiile pentru care trebuie sa sustii obligatoriu testarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De cand expira dovada, sau mai nou de cand renunti la dovada.

| UserRo10 a răspuns:

Cand expira dovada sau renunti la ea

| AmandinaDragan a răspuns:

Scrie pe dovada. Altadata sa respecti culoarea semaforului.
Ce redobandire? Stai pe tusa 90 de zile.

| DonMoldo a răspuns:

Conform Codului rutier (OUG 195/2002), cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 106
  Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, la cerere, testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie prevăzut la art. 104 alin. (1) lit. a) până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce."

| LiviuSorinel23 a răspuns:

Poti cauta pe net nu e asa greu. Sau scrie pe dovada, nu e de mirare ca ti-a luat permisul laughing

| FlorinVictor20 a răspuns:

De cand expira dovada