| Graham2001 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare banala dar acum vreo luna am obtinut permisul de conducere si din cauza carantinei nu prea am apucat sa conduc astfel avand mai multa benzina in rezervor. A cam sosit timpul sa ma duc si eu la o benzinarie (RomPetrol) sa alimentez dar nu prea stiu cum se procedeaza. Am auzit ca mai intai trebuie sa apas un buton DEL de la pompa inainte sa incep si dupa bag benzina cata am nevoie. Asta e tot? Mai am ceva de apasat sau de facut inainte sa merg la casa sa platesc?
P.S. Stiu ca trebuie oprit motorul mai intai.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Normal ar trebui sa-ti dea drumul de la casierie pentru alimentare nu sa apesi tu buton de la pompa. De fel pompele au butoane sa apesi daca vrei sa bagi din 2 pompe diferite valabil la camion.

| baru a răspuns:

Ai ajutor la pompa in cazul in care nu te descurci. La fiecare pompa scrie cum alimentezi.

| sierra1 a răspuns:

Iei pompa, bagi ce ai de băgat, pui pompa. E grele?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, la Rompetrol apesi pe acel DEL/back, apoi incepi sa alimentezi, te opresti la suma la care doresti, apoi pui pompa inapoi, inchizi busonul, si mergi la casierie. Acolo trebuie sa spui numarul pompei la care ai alimentat, iar casierul iti spune suma (sau te intreaba suma). Te intreaba daca vrei cod fiscal pe bon (cei care alimenteaza pe banii unei firme trec codul fiscal pe bon), apoi primesti bonul si restul, si poti pleca.
Nu muta masina de la pompa inainte de a plati, pentru ca nu se poate alimenta pana cand nu platesti tu, si uita-te de doua ori ce fel de combustibil iei. Pistoalele verzi si rosii sunt cu benzina, cele negre si albastre cu motorina.

| Eugen80 a răspuns:

1. daca nu stii ceva intr-o benzinarie, roaga orice angajat sa te ajute sa alimentezi. Sunt OBLIGATI sa o faca gratuit.
2. tasta DEL se apasa numai la Rompetrol si numai daca platesti cash. La celelalte statii de genul OMV, Petrom, Mol, nu se apasa NIMIC, iei pistolul d ela pompa si il introduci in gura de umplere.
3. cel mai important cand alimentezi este sa pui carburantul corect! Adica nu pui motorina cand ai benzinara sau invers.
Apoi sa ai grija sa nu aimentezi de mai multi bani decat ai in buzunar/pe card. Cand ai masina e bine ca MEREU sa ai bani de rezerva la tine. Daca mergi numai prin oras, cel putin 200 lei, daca pleci in afara cel putin 500 lei. Rezerva, adica ascunsi si nu umbli la ei niciodata!
Deci apesi pe pompa si o poti bloca sa puna continuu pana se umple, altfel, daca stii ca e doar jumate, baga si tu de fiecare data de 100 lei si gata. E mai bine si sanatos si pentru buzunar si pentru masina. Ideea este sa mentii mereu nivelul cel putin jumate din rezervor.
Sa nu mergi des cu rezervorul aproape gol sau pe rosu, nu face bine deloc din mai multe motive.
Dupa ce ai bagat carburant, sa fii sigur ca ai oprit pompa, o scoti incet sa nu dai carburant pe masina si o pui la locul ei. Apoi pui busonul (daca ai) si inchizi usita. Apoi mergi la casa si spui numarul pompei.
Mereu sa iei cu tine cand te dai jos initial cheile masinii, actele tale si ale masinii, banii si telefonul. Sa nu le lasi pana alimentezi, pentru ca au fost cazuri cand s-au furat masinile in benzinarie. Inca se practica metoda in alte tari.
Iti recomand ca la inceput sa rogi pe cei care lucreaza la statie sa te ajute sa alimentezi, pana inveti toti pasii si apoi alimentezi tu.
Sa nu te grabesti niciodata, aproape mereu sunt mai multe statii de alimentare, asa ca daca este vreun grabit mai nesimtit, poate folosi alta pompa.
Sa NU fumezi niciodata intr-o benzinarie (nu conteaza jmecherii), sa nu te dai jos din masina cu tigara aprinsa, sa nu folosesti telefonul mobil cand alimentezi si esti cu mana pe pompa.
Inainte sa te dai jos din masina pentru a alimenta, asigura-te ca ai deschis usita de la rezervor (la unele masini ramane blocata).
Sa nu bagi carburant in rezervor prin mai multe (tac-uri de pompa), iti furi singur palaria si sa nu pui des carburant pana curge! Nu este ok pentru componente ale motorului.