| MeMe123 a întrebat:

Hai salut, ma tot contrazic cu tata pe o chestie banala, unde se inregistraza cata benzina ai bagat in rezervor adica litrii aceeia care ii bagi, eu zic ca senzorii sunt in pistol, tata zice ca sunt in bazin la pompa.....deci lamuriti-ne laughing) mersi fainwinking

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In bazin dar nu la pompa. Pompa este mai departe pe conducta care merge catre carburator (la cele pe benzina fara injectie) sau catre motor la celelate.
Acolo (in rezervor) exista un plutitor care da comanda unui releu ce cupleaza progresiv un dispozitiv electronic si care traduce informatia pe ceas.
Uite cateva imagini cu acesti plutitori:
https://www.google.ro/......ps?/search

| MeMe123 explică (pentru Salontanul):

Eu ma refer la statia de benzina, poate nu m-am exprimat corect... unde este senzorul care inregistreaza cate benzina a curs in rezervor si cat ai de platit

| Salontanul a răspuns (pentru MeMe123):

A! Acolo nu ma pricep.