| anonim_4396 a întrebat:

Sunt începător, aș vrea să știu dacă frânez care e punctul in care se oprește mașina adică să moară motorul, probabil nu sunt singurul care a avut problemele astea, adică cât de mult pot apăsa frână fără să mai calc ambreiajul inutil, care sunt semnele că moare motorul? Dau funda

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Scoate din viteza inainte sa franezi si asa nu te mai ingtijorezi cu ambriajul

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Recomandarea tuturor cunoscatoror e sa calci ambreiajul ca sistem de franare sa franeze eficient,asta in cazul in care nu vrei sa franezi mai mult decat poate sa suporte treapta de viteza deja cuplata,ideal este sa fii cu piciorul pe ambreiaj imediat ce atingi frana,semnele sunt oarecum evidente,masina incepe sa tremure usor,oricum e dificil de explicat, toata treaba este sa inveti sa simti efectiv, masina, banuiesc ca esti elev la scoala de soferi, nu-i asa? Sau loate vrei sa inveti sa conduci asa fara sa stie nimeni, pentru experienta ta.