| Dutumunteanu a întrebat:

Sunt inscris la scoala de soferi si din nefericire mi-am pierdut dosarul. Intrebarea mea este daca e necesar sa platesc din nou scoala pentru a primi un alt dosar si daca trebuie sa dau sala din nou.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa faci o noua reanscriere si un nou dosar cu tot ce trebuie. Practic, de la 0.

| ElenaBcr a răspuns:

Salut! Stiu ca este tardiv pentru tine, însă recent am trecut si eu prin asta si m-am gândit să descriu pașii pe care i-am parcurs eu, poate e de folos altcuiva.
Pentru inceput, dosarul este compus din:
1 - o fișă de școlarizare înregistrată în registrul/ arhiva școlii de șoferi la care ești înscris și care este semnată si ștampilata atât de instructor, de profesorul de legislație, cat si de medicul care te-a evaluat
2 - o cerere tip pentru prezentarea la examenul auto
3 - cazier
4 - copie după buletin
5 - dovada plății taxei pentru înregistrarea dosarului

Pentru punctul 1, instructorul auto sau un reprezentant al școlii de șoferi ar trebui să vă ajute cu eliberarea unui duplicat si cu ștampilarea de către toate persoanele menționate mai sus.
Cu cererea de la punctul 2, tot instructorul/ reprezentant al școlii de șoferi va poate ajuta.
3 - Cazierul se eliberează pe loc.
5 - Din octombrie 2020, nu se mai înregistrează nicio plată la ghiseele DRPCIV București, plățile se fac fie prin ghișeul.ro, fie la sediile BCR. Ar trebui să puteți obține un duplicat/un extras de cont al plății, pe care sa il puteti anexa în dosar si sa nu fiti nevoiți să plătiți din nou.
Numărul de înregistrare/codul de bare pe care l-ati primit la înregistrarea dosarului, este salvat in baza de date DRPCIV, așadar el poate fi recuperat. Va prezentati cu toate duplicatele la ghișeu, iar ei il vor nota pe duplicat si va vor programa la traseu fără probleme.
Succes!