| geludumitriu a întrebat:

Salut sunt nou pe aici:am si eu o intrebare daca stiti si ma puteti ajuta cu un raspuns: Astazi aram pe un drum european si m-a oprit politia cu pretextul ca nu aveam luminile de intalnire aprinse (ziua) mi-au cerut actele :si eu am un opel cu tuning pe el si am si tobe sport care fac zgomot, i-am dat toate omologarile dar mi-a cerut si omologaea la tobe si eu nu o am. Din acest motiv mi-au luat certificatul de imatriculare. Acum nu stiu cum sa fac deoarece la rar nu pot trece cu masina tunata, trebuie sa-mi dau tot tuningul jos.
1tongueOT FACE CONTESTATIE PENTRU AMI RECUPERA CERTIFICATUL DE INMATRICULARE?
2tongueOT OMOLOGA TOBELE? UNDE?
multumesc pentru ajutorwinking

Răspuns Câştigător
| IF88MDL a răspuns:

Sa-ti dai jos tuningu? fii atent cum faci,iei tuningu,il bagi in portbagaj si mergi la rar si intrebi : daca pun tuningu asta la loc pe masina mi-l puteti omologa? or sa se uite oamenii de acolo la tuningu din portbagaj si iti spune daca poti sa-l pui pe ea sau nu! daca nu poti asta e,il tii in portbagaj pana cand iesi din sediul RAR si iti pui tuningu la loc, asa am facut si eu, succes!

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Poti sa faci contestatie dar nu castigi suta in suta, decat mai dai ceva bani la proces, tobele se pot omologa la RAR daca nu fac prea mult zgomot sa depaseasca limitele de poluare fonica specificate in legislatie si in acelasi timp sa iasa la noxe, sunt tobe fara filtru dar foarte rar intalnite cele fara deci nu cred ca ai probleme aici, decat la sunet. Omologarea o poti face la RAR dar o sa te plimbe pana te saturi, dureaza 2-3 saptamani sau sari cu 100 de lei ca in Romania...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala dar nu o sa rezolvi nimic deoarece esti vinovat. Tobele se pot omologa numai la RAR, este singurul organ care are atributii in acest sens. Numai bine!

| kurinkita a răspuns:

1. In primul rand, nu conteaza daca e zi sau noapte, cat timp esti pe drum european trebuie sa ai luminile de intalnire aprinse. Scrie clar in legislatie aceasta treaba, iar politia te-a oprit pe buna dreptate. Iar din moment ce sigur ai semnat citatia politistului nu mai ai ce face. Ai fost gasit vinovat si ai semnat ca esti vinovat.

2. RAR

| IF88MDL a răspuns:

Apropo,e obligatoriu sa tinem faza de intalnire chiar si ziua, iar tobele trebuiesc omologate, deci ti l-a luat pe buna dreptate happy serios vorbind.

| IMC90 a răspuns:

Poti sa circuli ca un om normal cu masina, nu ca un cocalar, cu masina tunata.

Răspuns utilizator avertizat
| geludumitriu explică:

Multumesc pemtru ajutor.