| gheorghe92 a întrebat:

Aseara m-a oprit politia si mi-a cerut actele i-am dat toate actele apoi ei mi-au dat fiola si a iesit 0 si apoi iau luat certificatul de inmatriculare ca nu am trecut masina pe mine timp de o luna eu am masina asta de vreo 3 luni ii normal asa ceva?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este normal si ar fi trebuit sa stii asta.
Potrivit Ordinului MAI 1501/2006, citez:
"ART.2.(1) Proprietarii de vehicule sau mandatarii acestora sunt obligaţi sã solicite înmatricularea ori înregistrarea, dupã caz, înainte de a le pune în circulaţie şi sã solicite radierea lor din evidenţã, în cazurile prevãzute de lege, potrivit prevederilor prezentului ordin.
(2) În cazul schimbãrii oricãror date înscrise în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, titularul acestuia este obligat sã solicite autoritãţii emitente eliberarea unui nou astfel de document, în termen de cel mult 30 de zile de la data la care a survenit modificarea.
(3) Titularii înmatriculãrii sau înregistrãrii unui vehicul sunt obligaţi sã solicite eliberarea unui nou document în locul celui furat, pierdut sau distrus."