| Florin_Geantă_1996 a întrebat:

Salut, sunt nou posesor de permis. As vrea sa achizitionez o masina bunicica, spatioasa si consum mic. Ma gandeam la un Vw 4, dar majoritatea sunt samsarite etc, ar trebui sa ma duc in Germania sa cumpar de acolo? (daca da, va rog sa spuneti care sunt preturile si unde se gasesc cele mai ieftine masini) Ce masina imi recomandati pentru inceput?

Răspuns Câştigător
| ShoboM a răspuns:

Salut, golf 4, ford focus, opel astra totul depinde de gusturile tale si de puterea financiara. De mers in Germania se merita doar in cazu in care iti poti rezolva transportul pana acolo cu vreo cunostinta si daca ai ceva cunostinte de limba germana. Eu ti-as recomanda sa cauti masini aduse deja neinmatriculate din zone cat mai apropiate de granita, pentru ca preturile lor is mai mici unpic.
Ca sa mergi in Germania ai nevoie de aprox 70 dus (pret de duba ce duc oamenii in Germania) acolo te lasa si te descurci cum poti, sa zicem ca iti gasesti masina ai nevoie de numere, asigurare inca aprox 160 euro drumu in tara inca 100 euro astea fara mancare si dormit pe undeva. Concluzia nu se mai merita pentru ca oricum tu nu vei putea lua masina la pretu la care iau "bisnitarii" cu cunostinte in parcurile din Germania pentru ca ei iau masini la pachet adica iau cate 7-8 masini cu trailerul si pretul la o masina aproape ajunge la jumate fata de pretul initial.
Sfatul meu e sa cauti mai bine pe aici si sa verifici bine masina pe la service una alta ca nu se merita drumu timpu pierdut bataia de cap oboseala daca e sa mergi in Germania pentru 300-400 euro ce ii economiseai.

7 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca Golf 4 este o masina spatioasa, eu sunt tanti Florica. Vezi ca Golf 4 si Opel Astra g au toti taranii si d-aia se si aduc aici pe banda rulanta numai cancere. In plus, nemtii fac minim 30.000 km/an cu masina, chiar si pensionarii iar cele doua modele s-au scos de mult din productie (ceea ce inseamna ca cu greu vei gasi ceva neobosit)

| AndyPeScurt a răspuns:

Anunturi auto noi si second hand

| ShoboM a răspuns:

Salut,nu am spus ca golf, astra, focus sunt spatioase, ele fac parte din clasa medie, dar nu stai chiar inghesuit in ele, daca vrei spatiu orienteaza-te spre ford mondeo, passat, dar la modelele acestea la anii 2004+ pretu sare peste 3000 de euro cu tot cu taxe.

| marian7474 a răspuns:

Depinde ce an vrei masina ce capacitate ce optiuni intra pe mobile de sau pe autoscut 24 vezi ca te costa cam 600 de euro numai so aduci afara de cit dai pe ia

| Vyo_Claudee_1994 a răspuns:

Http://www.mobile.de/... Uite frate aici tot ce vrei;)

| Florin_Geantă_1996 explică:

Atunci ce masina imi recomandati sa fie cat de cat spatioasa, consum mic. Buget cam 2500-3000 as prefera ceva din 2004+