| Eastwood a întrebat:

Ma gandeam sa-mi achizitionez o masina, intre anii 2006-2008, benzina. As dori recomandari de motoare 1.4, 1.6 sau mai mult, motoare bune, masini fiabila si daca se poate cat de cat un consum mic, decent. As dori sa-mi enumerati cateva masini si sa-mi spuneti de ce anume le recomandati, pareri pro, contra daca se poate. As dori o masina care se poate intretine usor, consumabile, piese, consum, etc.
Va multumesc! Buget aprox 3.000 euro.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Renault Megane II 1.6
Ford Focus 1.6
Renault Clio 1.4 mpi
Atat imi vine in minte acum.
Renault pentru ca au motoare "indestructibile" pe benzina, iar Focusul pentru ca e reusit (+ foarte comod si stabil).

| Adi88 a răspuns:

Vw polo 1.4, Ford fiesta 1.3, opel astra G sau H 1.4 / Logan 1.4 mpi, skoda fabia 1.4. Toate aceste mașini îs mașini bune, fiabile și cu un cost relativ ok de întreținere, consum 8, 9 depinde dacă ai stil sportiv. Toyota ar fi pe primul loc 1.4 dar nu am scris-o pentru ca îs cam scumpele piesele.