| McCrush a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o masina (prima)... Am un buget cam mic de 800 E. Caut o masina care sa indeplineasca urmatoarele criterii: consum mic, taxe mici si piese ieftine. Stiu, toti cautam asta, dar la bugetul meu este destul de greu sa gasesc o masina care sa intre in parametrii. Ce masini imi recomandati? Marca, capacitate, model, carburant? Promit solemn ca voi da o naveta de bere celui care ma va ajuta.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In banii aia daca gasesti un Matiz care e cat de cat in mintile lui sa zici mersi. Partea buna e ca s-a scos taxa de timbru si ai scapat de o cheltuiala

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In banii astia nu te astepta sa gasesti ceva bun, vei gasi o masină veche obosită second hand, care trebuie sa recunosti ca va trebuii sa bagi bani in ea sa o faci că la masinile vechi mereu cade cîte ceva, cel mai bine ar fi sa mai stringi ceva bani, părintii nu te pot ajuta? Macar sa ai de o dacie chiar si second hand, daca o i ei de la cineva care a ingrijit o, e o mașină bună, pentru inceput nu te arunca la masini scumpe si de firmă, incepe pe o dacie chiar daca este mai veche, de prin anii 90-2000, masina sa fie bine intretinută, sa nu ai probleme ascunse la ea adica defectiuni pe care vânzatorul nu a vrut sa ti le spună de frică ca nu o vei cumpăra, dar ca si sfat, cand cumperi o masină, nu te duce tu singur, ca daca nu te pricepi sa nu te păcaleasca, ia cu tine un om priceput eventual un mecanic auto, el va stii exact la ce sa se uite cand cumpără masina, si sa te ajute cu un sfat bun in alegerea masinii.

| McCrush explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt constient ca la banii astia imi iau cutie de chibrit cu roti...dar poti gasi si o masina acceptabila. Ideea la dacii este ca nu sunt scumpe la piese, dar cad al dracului de repede. Eu zic ca la 20 de ani sa ai 800 E stransi pe pulpa ta in Romania, e destul de bine. Am deja o idee prestabilita despre ce masina sa imi iau, dar vorba aia: "o parere in plus nu strica".

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca ai rabdare o sa gasesti.
Deci sa fie benzina.
Sa fie 1.4 minim.
Sa fugi de masini romanesti si de Fiat.
Cauta un Polo, Golf Ford Fiesta.
Daca cere 1000 poate accepta si 800.
Dar nu negociezi prin telefon cum gresesc multi.
Te duci vezi masina si ii spui ca atat ai.Si pleci. Daca te suna bine, daca nu cauti alta.

| StefanCosmin a răspuns:

Cred ca un opel corsa a sau b, pana in 2001 ca de acolo incepe versiunea C si e mai scumpa. Motor 1.0/1.2

| 07gabriel07 a răspuns:

Ceea ce îți recomand eu este un citroen. O astfel de mașină am și eu. Acuma depinde de tine ce marca vrei. Eu am un xsara din 2002 piesele sunt ieftine și rezistente. Dacă vrei o mașină cu consum mic eu as zice ca un citroen c2 ar fi perfect.

| SyBy92 a răspuns:

Ti-as recomanda de banii acestia ori un Daewoo Matiz cu un motor de 0.8, consum ok, sau un Opel Corsa B, motor 1.2, sau un Golf 3 / Vw Polo! Parerea mea este sa nu te arunci la o Alfa Romeo sau Fiat Punto (la Fiat rar este ceva de bun ). Este strict parerea mea, succes cu gasirea masini!

| Nectarios a răspuns:

Cu 800 euro nu cumperi mașină, poate vreun hârb în care mai apoi trebuie să bagi bani! Treci la bicicletă, corespunde cerințelor tale,, consum mic, taxe 0, piese ieftine,,!

| Flavius_Stanciu_1996 a răspuns:

Pai cam un golf 3 ar indeplinii sa zic asa pretentile tale. Golf 3 diesel, masina nemuritoare sincer... sau daca mai poti sa strangi niste banuti poti sa iti iei un golf 4, te asigur ca si golf 3 si golf 4 sunt masini foarte bune!

| McCrush explică (pentru Flavius_Stanciu_1996):

Nu zici rau...dar ma gandesc si la faptul ca motorina aduce necazuri costisiatoare, si sa nu mai zic ca e problema la frig. Stiu ca sunt masini rezistente dar si cand cad, sa te tii.