| Kizer a întrebat:

Salut. Sunt pe cale sa-mi iau prima mea masina. Bugetul meu este de 3000 de euro. Momentan un renault megane III 1.5 pare cea mai buna varianta fiindca ma atrage cel mai mult desi mi se pare cam scump(am gasit 2 la 3000). Ce masini ati recomanda in acest buget (max1.9)? Pareri despre renault megane?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Latinii aveau expresia "Gusturile nu se discuta".
De ce ceri o validare sau invalidare a unui lucru care aparent tie iti place?
Mie imi plac doar masinile asiatice, altii vor spune ca VW bla bla sau Ford e ce trebuie.
Stiu faptul ca clientii de autovehicule cumpara mai ales dupa 2 criterii : buget si aspectul masinii...mai putin conteaza la omul obisnuit ca masina are nu stiu ce coeficient aerodinamic, sistem de franare in 6 pistonase si nu in 1/2 cum au majoritatea...

Ce este bun vine cu un pret, ce este de dezmembrat dar vandut ca bun vine cu un altul.
Insa atentie, pretul nu este definitoriu atunci cand vanzatorul este de rea credinta! Sunt destui care vand epave la acelasi pret cu masinile bune din acel segment!

Tu alege ce iti place, eu iti zic sa fii atent la ceea ce cumperi!
Luand cu tine un mecanic priceput si pe langa asta alegand cu atentie persoana care vinde, un om serios vinde lucruri serioase, un neserios vinde lucruri dubioase!

megane 3 asta vine in mai multe editii sa le zic asa, denumite phase 1, 2, 3 etc
Daca lasam denumirea asa cum ai spus-o tu, ea face referire la acel megane hatch, asa cum il stiu eu, care este destul de dragut.
Din ce imi aduc aminte motorizarea 1.5 dci a circulat si pe logan, fiind in anii trecuti preferata taximetristilor, nu am auzit sa fie mari probleme cu aceasta motorizare.

In fine, eu as recomanda ce recomand de fiecare data inainte de cumpararea unei masini sh : sa fie verificata temeinic.
Cat despre model, brand, buget, acesta depinde de fiecare in parte si eu nu pot recomanda ceva pentru gusturile altcuiva.

1 răspuns:
| MiruD a răspuns:

Iti recomand sa iei de la brandul Volkswagen. Piesele se gasesc repede si sunt ieftine.