| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Ce mașina îmi puteți recomanda? Am un buget de 3000 de euro?

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

In bugetul asta eu mi-am luat un Opel Corsa si sunt multumita de ea. I-am schimbat doar bateria, in rest nu au fost nevoie de reparatii, iar spatiu am suficient pentru nevoile mele.
Banuiesc ca si la tine e prima masina. Nu are rost sa iti iei una mare, iti va fi mai greu de manipulat. Mergi cu cineva care se pricepe sa verifice inclusiv cu laptopul ca daca o iei deja cu defecte ce faci dupa. Gandeste-te ca pana inveti sa conduci bine posibil sa o mai strici chiar tu sau daca nu o strici, o poti zgaria.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ca sa nu ai batai de cap, ceva pe benzina cat mai simplu si cat mai fiabil. Logan 1.4 mpi cea mai buna decizie clar. Daca vrei ceva mai confortabil atunci un polo, fabia, ibiza, corsa, clio etc cu motoare 1. 2mpi-1. 6mpi ( de evitat 1.2 mpi la grupul vag).
De ai nevoie de spatiu un Astra H, Focus, Megane 1.6 MPI dar dupa 2007.
De ai nevoie neaparat totusi de diesel desi nu recomand cam orice cu motrul 1.9 TDI, 1.4 TDI din grupul VAG e ok sau 1.6 CRDI de la hyundai/kia.
Stiu ca in bugetul tau se gasesc si BMW/Audi dar acelea au 300. 000km si e vai de ele in majoritatea cazurilor.
Eventual sa ne spui mai multe detalii gen unde folosesti masini, cati duci cu ea, si ce pretentii ai tu de la ea.

| TitoJacksana a răspuns:

Orice masina e buna, conteaza s-o iei pe un an mai nou si sa nu aiba defectiuni majore ca altfel o sa ingropi bani in reparatii pana o sa renunti la ea

| DavidMihaita a răspuns:

Golf 5