| Toto999 a întrebat:

Sunt posesorul unui Renault Kangoo 1.2 16v 2003 si de ceva timp ma confrunt cu o problema destul de urata. cateodata cand motorul e rece nu porneste la primele chei. iar cateodata cand motorul e cald nu mai porneste deloc nici dupa a4-a cheie. mi sa mai întâlmplat cand e pe liber sa se oprească instantaneu motorul fara sa se auda vreun zgomot în mers zic.
Am pus-o pe 4 testere unu spunea ca e de la cip altul ca e de la sondalamda altu senzor volanta. am sters senzorul acela degebea la service sa uitat la sonda a zis ca e ok. nu stiu ce sa fie. pompa de benzina trage. urgent ajutor disperat. vreun mecanic bun sa imi răspundă sau oricine. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai a 2-a cheie a masinii, incearca sa circuli cu aia.
Pornirea grea mai poate fi si de la bobina de inductie, fise (daca e cazul), sau bujii.
Verifica cu atentie functionarea pompei, demontand un furtun din apropierea motorului. Am intalnit destule cazuri de filtru de benzina infundat dupa mai putin de 3000km, mufa oxidata la pompa, sorb rupt, etc.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Du-te la un service Renault.Au alt tip de tester si alt tip de personal.

| blAster85 a răspuns:

Avea cineva un renault megane cred tot cu motor mic si benzinar, si avea cam aceleasi simptome la el a fost un senzor de pe linia de aer, nu stiu exact ce senzor e, urmareste admisia de aer pana dai de primul senzor si inlocuieste-lpoate ai noroc.