| George12356456 a întrebat:

Știe cineva cum se poate anula senzorul MAP de la o instalație gpl landi renzo? Senzorul este Bosch și pica foarte repede.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum naiba sa anulezi MAP? laughing
In functie de el stie cat si cand sa injecteze GPL, altfel s-ar aduna gaz aiurea in admisie. Masoara daca nu vine tensiune prea mare la el.

| Panamax a răspuns:

Eu am tot Landi Renzo si nu a picat niciodata in 4 ani.
Trebuie sa cauti probleme in alta parte. Fara el instalatia functioneaza aiurea.

| George12356456 explică (pentru Panamax):

Tu ce tip de senzor ai? Firma mă refer

| George12356456 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu se anuleaza. El daca primește presiune scăzută, trece mașină înapoi pe benzina. Am înțeles că atât face. Citisem undeva că se face bipas între 2 fire, dar nu știu între care

| Panamax a răspuns (pentru George12356456):

Ai inteles gresit.Masoara presiunea din rampa de injectoare si dicteaza mai departe timpii de injectie la injectoare.
Cand se strica senzorul, calculatorul GPL pune o valoare fixa de 1 bar si masina functioneaza in continuare dar aiurea.Accelereaza mai greu, ralanty-ul este variabil, se opreste in mers.
De comutat comuta oricum.
Daca ai 200 de lei de aruncat fa-o ca sa-ti iasa din minte.

| George12356456 explică (pentru Panamax):

Mulțumesc pentru raspuns. Problema a fost un fir care venea conectat la bobina pentru a citi turația (așa mi-a zis cel de la service).