| AlexDBR2142 a întrebat:

Salut.

Tin sa precizez ca sunt incepator, nu merg cu viteza de felul meu sau mai agresiv, respect legile de circulatie si tin sa spun ca asta este cea mai mare prostie si greseala pe care am facut-o conducand un autoturism.

Deci intr-o buna zi dupa ce am iesit de la serviciu pe la ora 10 seara zic in gandul meu sa ies o tura cu masina sa ma relaxez putin, ma plimb 15 minute, ma opresc intr-un loc si efectiv, trec multe masini modificate pe langa mine aproape vreo 7-8, tin sa mentionez ca nu era nici un echipaj de politie rutiera in zona momentan, m-am urcat si eu in masina si pur si simplu am fost influentat sa merg si eu cu viteza pentru o mica doza de adrenalina, am prins viteza de probabil peste 100 de kmh, inconstient efectiv am dat sa depasesc o masina din fata mea, dupa masina respectiva in sensul opus de mers vad o masina de politie rutiera mergand pe banda 1 cu 30 de kmh, eu m-am speriat atat de tare incat nu am mai oprit pana nu am ajuns acasa de frica, dupa treaba asta am realizat de prostie am facut.

Ce mi se poate intampla in cel mai rau caz? Tin sa mentionez ca masina nu a intors dupa mine sau nu au dat flashuri, ceva de genul nici macar un semmal vizual-acustic, imi poate veni ceva acasa postal? Suspendarea permisului?
Va rog din tot sufletul meu sa mi sa raspund rapid, stiu ce am savarsit si regret si tot sufletul meu ca am facut asta, stau cu sufletul la gura ca mi se ca suspenda si anula permisul auto, sunt si eu un pasionat de masini si daca imi pierd permisul imi pierd si locul de munca efectiv totul….

Imi pare super rau ca am facut treaba asta si sper sa mi se raspunda la ce mi se poate intampla in cel mai rau caz…☹️.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu ai spus cit era.imita de viteza pe unde ai mers. Daca politia a fost prezenta acolo si nu s-a luat dupa tine,atunci ai scapat,probabil erau ocupati cu altcineva,ori nu au vazut.

Deci nu vei pati absolut nimic,atita timp cit nu ai fost oprit,atita timp cit politia nu a mers dupa tine,nu are nimeni ceti face.
Pe viitor relaxeaza-te mergind pe jos,eu sincer nu vad ce relaxare este aia sa mergi cu masina,mai ales si dupa o zi de munca,pentru mine ar fi o munca in plus,nu relaxare.

Asa ca atentie, esti in RO unde ti se poatre ridica permisu, ti se da amenzi mari, chestii cu puncte si alte rahaturi.

Si pe mine mau prins unia cu radaru, asta e, mergeam cu 50 unde era limita de 35, mau oprit mau taxat laughing altadata sa nu mai fac.
Bine ca la mine pot sa iau milioane de amenzi, nu-ti ia nimeni permisu.
In UE tara nimanui, legile is ca la nimeni, ti se ia permisu din orice rahat, in loc sa lase omu sa cheltuie bani, ei de fapt te opresc sa nu mai cotizezi la buget.
Asta e fiecare cit il duce capu.Deci tu pe viitor cum am zis relaxeaza-te altundeva, alearga, mergi, asta e relaxare nu sa stai pe scaun.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fii prins de camerele de viteza, care sunt montate pe strazi si atunci amenda si suspendarea permisului vin direct in posta.
Nu pot sa cred ca dai vina pe altii, pentru prostiile facute de tine, parca ai avea 5 ani.
Dar ma rog, inca nu esti invatat sa-ti iei respnsabilitati si asta va fi pana in ziua cand vei avea permisul suspendat pe real si vei deveni pieton, ca sa intelegi ca LEGILE sunt acolo sa fie respectate TOT TIMPUL, de catre toti participantii la trafic.

| AlexDBR2142 explică (pentru Violleta2022):

Nu am sa fiu un nesimitit sa ma cert cu dumneavoastra, apreciez ca ati raspuns, imi asum prostia pe care am facut o limita era de 60 de kmh

| AlexDBR2142 explică (pentru relian):

Salut viteza era de 60 de kmh, un bulevard lung si drept cu treceri de pieton la fiecare 1700 de m ceva de genul, apreciez raspunsul, credeti ca era radar mobil?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania nu e Germania.
Nu avem radare fixe si nici amenzi trimise acasa din pacate iar politie rutiere nu ii pasa de nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDBR2142):

Nu pățești nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca te-au inregistrat, nu te vor sanctiona acum.
Dar cu siguranta le-ai atras atentia, ti-au memorat numarul si l-au introdus in sistem, cu mentiunea ca ai un condus periculos.
Urmeaza sa fii oprit destul de des, iar in cazul controalelor de rutina, probabil vei fi sanctionat pentru nimicuri (trusa, triunghi, anvelope).
Ca sa ti se suspende permisul, ar trebui un proces verbal de constatare. Acestea se aplica in general doar flagrant, daca esti oprit atunci. Daca aveau radar pe masina, atunci ai incurcat-o, ca va veni o hartie in care i se cere proprietarului din acte sa comunice datele soferului de la data si ora respectiva, acesta va fi chemat la politie si amendat pentru tot ce se vede in filmare: viteza, depasire, condus periculos.
Alta varianta posibila, este in cazul in care masina respectiva nu avea radar si nici atributii de circulatie, dar acolo exista camere de supraveghere omologate, iar agentii respectivi vor sesiza intamplarea colegilor de la rutiera, acestia vor lua proba video si vei fi amendat pentru linie continua, daca ai incalcat asa ceva.
https://youtu.be/uvUKZB6JAlQ

| AlexDBR2142 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult de raspuns, tin sa mentionez ca atunci cand am trecut pe langa ei nu prea mi au dat atentie ( aveau un logan 2021 nu sunt sigur daca doar patrulau sau era radar mobil) si cum am spus si mai sus nu s au intors nici macar o sirena sau ceva, eu ma opream daca imi dadeau niste semne, tin sa mai mentionez ca in zona respectiva se cirucla foarte des cu o viteza destul de mare,( 60 kmh limita) de obicei multa lume se da acolo, coincidenta sau nu, in spatele politie rutiere erau 2 baietii care au trecut si aia cu viteza la 200 de m distanta fata de ei, nu stiu daca i au observat sau nu. Acum ramane de vazut, asta e imi recunosc greseala pe care am facut o, sper acum sa nu mi se anuleze sau suspende permisul pentru totdeauna..prefer o amenda de 2500 de lei si puncte de penalizare. Multumesc de raspuns o sa stau cu sufletul la gura luna asta si sper sa nu ma astept la ceva.

| AlexDBR2142 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Credeti ca era radar? masina era un dacia logan 2021 mergeau pe banda 1 cu aproximativ 30-40 de kmh si de obicei politia patruleaza destul de des pe acolo pentru ca seara se strang anturaje si lasa mizeri si gunoaie. Credeti ca doar patrulau sau si aveau radar mobil?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexDBR2142):

Politia Romana are vreo 4-5 tipuri de radar in dotare, inclusiv modelele vechi. Aparatura radar veche, de pe autospecialele casate, s-a pastrat si s-a reomologat pe diferite masini, in special pe neinscriptionate.
Deci, nu putem sti daca pe Logan 2021 aveau montat radar sau nu.
MCV-urile de pilda sunt casate de ceva timp, iar aparatura radar s-a mutat pe alte masini, in functie de disponibilitatea fiecarei sectii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDBR2142):

Inca nu am chiorat, dar tu cu mana ta ai scris in topicul initial: "am prins viteza de probabil peste 100 de kmh" asadar 60-ul ala de care vorbesti este in realitate aproape dublu, odata ce vorbesti de 100km pe ora!
Ma rog, teribilismul si minciuna se platesc la un moment dat in viata si daca acum nu te autoeduci sa sofezi conform vitezei afisate pe strada, intr-o zi ori faci accident grav ori ti se suspenda permisul.

| AlexDBR2142 explică (pentru Violleta2022):

Doamna mea, eu n am postat articolul acesta sa ma cert cu lumea pe net ca n am eu ce face cu viata mea de zi cu zi, si in primul rand, daca tot spuneti dumneavoastra ca mint si sunt eu un "teribilist", va rog daca tot va faceti timp sa scrieti niste lucruri inutile si nefolositoare doar sa demoralizati, specificati cu subiect si predicat, unde am mintit? Si inca un sfat va rog sa il luati in considerare, intrati pe setarile contului dumneavostra si stergeti va contul nu cred ca ajutati cu nimic pe siteul respectiv. Multumesc o zi buna!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDBR2142):

Wow... te demoralizez?
Baiete, tu nici acum nu realizezi ce pericol esti pe sosea!
De ce te-as incuraja in ceva atat de grav si ilegal?
Nu ti-a murit inca mama sau tatal pe sosea lovit de vreun teribilist, ca altfel nu ai mai vorbi prostii aici.
Pune mana si respecta legea de circulatie, ca a doua oara nu mai scapi, iti promit eu asta!

| AlexDBR2142 explică (pentru Violleta2022):

Doamna mea, nu vreau sa fiu incurajat, inconstienta este si o mare problema pentru toata lumea, indiferent ca esti la volan sau nu, eu in seara respectiva m-am asigurat ca nu era nici un pieton, ora era 1 dimineata si ceva, si este un drum lung si drept aproape 4 sau 5 km. Lung si drept, la ora aceea nu cred ca puteam sa dau peste nimic doamne iarta ma, nu am facut lucrul asta in plina zi sa atrag eu atentie sau alte prostii, pur si simplu imi recunosc greseala, imi asum absolut totul.

Ca un mic rezumat intrebarea a fost simpla dupa toata povestea pe care am scris o, exista riscul sa ma trezesc cu vreo suspendare a permisului saaau, vreo amenda? Atata tot. Zi buna!

| szero a răspuns:

Va rog eu frumos sa o raportati per violetta. Tipa asta(daca o fi tipa) vb numai aberatii si prostii.
Acum pentru tine... daca era 60 si tu ai avut 100. daca a fost radar nu cred ca intri la permis suspendat, dar amenda o sa fie destula.
Daca era radar, eu zic ca se lua dupa tine, mai ales ca ai precizat ca tu de fapt te-ai luat dupa altii..deci prin logica normala si aia au trecut pe langa masina politiei

| AlexDBR2142 explică (pentru szero):

Salut, mersi de raspuns, voi reveni la sfarsitul luni Noiembrie cu un raspuns…dumnezeu cu mila! Aveti grija cum conduceti.