| Augustin2904 a întrebat:

Va salut, în data de 02.06.23 am fost oprit în Suedia în punctul de control venind din Danemarca.
Am fost testat cu etilotestul reieșind 0.3g/l, băusem pe ferry un pahar de vin rosu de 200ml.
De la ferry pana în punctul de control am condus aprox 300m.
Nu mi s-a luat sânge, considerându-se ca nu e nevoie, dupa controlul mașinii mi s-au inapoiat cheile mașinii, toate actele, dar mai puțin permisul, am primit amenda și mi s-a spus ca permisul va fi trimis în România, apoi fiind lăsat sa plec, dar fără a avea drept de condus.
Am așteptat pana a venit un coleg sa conducă masina pana înapoi la ferry.
Întrebarea mea este, aproximativ cam cât poate dura pana ajunge în România? Zilele trecute am primit o înștiințare din care reiese ca The Swedish Transport Agency considera permisul meu de conducere pe teritoriul Suediei invalid si ca încă nu au luat nici o măsură împotriva mea.
Menționez ca nu a fost implicată politie sau echipaj de la rutieră!
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus, avand in vedere ca nu spui cand l-a trimis sau il vor trimite. De la data respectiva poate dura vreo 3-5 zile pana ajunge la Politia rutiera din judetul tau de domiciliu, daca il trimit direct acolo.
Daca il trimit prin Bucuresti poate dura mai mult.

| darrio2007 a răspuns:

Inconstient. Stii ca esti cu masina si ai baut vin. Si intr-o tara straina.