| ktalyn178 a întrebat:

Tocmai m-am intors acasa, dupa doua saptamani petrecute "in deplasare". Problema mea este ca atunci cand am plecat, am mai lasat vreo 2 litri de benzina in rezervorul masinii, iar astazi, cand sa plec din curte, masina nu mai pornea... i-am dat doua-trei chei si am incetat, sa nu-i moara bateria. Nu porneste motorul. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca bateria e buna, contactul e bun benzina are, nu vad ce problema ar fi decat, factorul uman.

8 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

1. Benzina se evaporă.
2. Dacă mașina este și numai puțin în pantă și în rezervor este foarte puțină benzină, nu ajunge la sorbul pompei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Benzina se mai si fura din rezervor.

| ktalyn178 explică (pentru anonim_4396):

laughing laughing) nici chiar, a stat incuiata in curte. Nmeni n-a circulat cu ea si nu se poate lua in calcul varianta furtului laughing sa fim seriosi...

| suntserios a răspuns (pentru ktalyn178):

Au fost niste zile cu canicula, benzina se evapora usor mai ales ca ai zis ca ai lasat foarte putina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci e masina inclinata si nu ajunge benzina la pompa.mai i-ai oxidul de pe bornele bateriei.cam la atat ma pricep eu.

| ktalyn178 explică (pentru anonim_4396):

Cum adica sa-i iau oxidul de la borne? sa le decuplez? contact face, bateria merge bine, nu prea ma pricep la mecanica, dar stiu sigur ca bateria nu are nicio problema

| Sooorin a răspuns:

Pompa de benzina infundata? poate nu mai ai benzina deloc? sunt multe cauze

| ktalyn178 explică:

Pai cum sa se infunde pompa de benzina daca nimeni n-a mai circulat cu ea?
Sau cum sa ramana fara benzina daca nimeni nu s-a atins de ea?