| Tătulescu_Cătălin_1997 a întrebat:

Acum o saptamana am vrut sa strang toba la scuter si am strans suruburile prea tare, iar unu dintre el mi s-a rupt acolo la cilindru. sad nu stiu ce sa ii fac am incercat metoda cu surubelnita sa fac gaura in surub dar nu merge.....precizez ca am un yamaha aerox.
Dau funda :!

7 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Il gauresti si il scoti cu un extractor pentru suruburi(seamana cu un tarod pe stanga ).Un set de 4 extractori costa cam 15ron.

| michael5813 a răspuns:

Ai nevoie de : ciocan pana in 250grame greutate, dorn bine ascutit si un burghiu cu spira pe partea stanga! cu dornul vei puncta centrul surubului iar cu bughiul in bormasina ( diametrul burghiului mai mic cu 2-3 mm decat al surubului!) la turatie mica vei gauri surubul pana cand acesta va ingradii in surubsi-l v-a desfileta! aceasta este solutia rapida in cazul in care nu e foarte strans surubul! daca este strans tare e nevoie de gaura in surub filetatata in care se infileteaza un alt surub mai mic in diametrucu piulita si contrapiulita chestie care necesita indemanare... sper sa reusesti...

| olivert1310 a răspuns (pentru michael5813):

Asta este cea mai buna si sigura varianta de a scoate surubul de acolo. Si eu am patit-o si a functionat 100% numai ca iti trebuie acel burghiu cu spira pe stanga, daca nu-l ai poti sa strici mai mult decat repari. Meriti funda pentru cel mai bun raspuns.

| michael5813 a răspuns (pentru olivert1310):

Multumesc mult olivert.

| KaPy2 a răspuns:

Dai toba job și încearcă sa dai capatu ala de șurub, dacă nu mai ai de ce apuca încearcă cu o șurubelniță lata sa îl insurubi pana iese pe partea cealaltă, sau dacă nu dai o gaura cu bormașina în el și bagi un holsurub(negresa) mai mare, îl înțepenești acolo și după îl desfaci cu șurubelniță, mult succes la scoaterea bucata aia de șurub, funda?

| Tătulescu_Cătălin_1997 explică (pentru KaPy2):

Nu am santz in care sa bag surubelnita pentru ca mi s-a retezat surubul. si am incercat sa bat cu un ciocanel acolo, insa nu merge..nu se face santul acela...momentan nu am nici o bormasina la indemana... sad alta metoda daca stii.

| KaPy2 a răspuns (pentru Tătulescu_Cătălin_1997):

Te duci cu scuteru la cineva care deține o bormașină, trebuie sa ai tu un prieten, unchi ceva care sa aibă sculele necesare, după ce dai gaura bagi un holsurub, îl forțezi sa intre pe gaura data de tine și apoi desfaci, cu ciocanul nu mai da sa nu strici filetu, după trebuie sa rectifici gaura, dai alta mai mare și dai filet interior