| Nardy a întrebat:

Are cineva idee cum se mai poate desface un surub rupt intr. un cilindru de scuter?
Surubul este de la toba de esapament si este rupt sub nivel. Deci nu il pot prinde cu patent sau altceva.
Orice idee este bine.venita

Răspuns Câştigător
| 9gygy a răspuns:

Salut. Ai trei variante. Cel putin pe astea le cunosc eu (si folosesc).
1. cu o surubelnita mai micuta si un ciocanel... bati cu ciocanelul in surebelnita pusa pe marginea surubului rupt. de obicei merge, daca nu e gripat (cuprins de rugina)
2. cu aparatul de sudura electric sudezi un electrod chiar in centrul rurubului rupt, cu grija sa nu atingi cilindrul. Dupa ce electrodul s-a lipt de surub. invarti de electrod si se desface surubul.
3. metoda asta e folosita cand celelalte dau gres. cu un burghiu mic gauresti centrul surubului, apoi largesti gaura cu un burghiu din ce in ce mai mare, pana ajungi aproape de filetul din cilindru, dupa care folosesti ciocanelul si surubelnita ca sa rupi din surub.

P.S. Pentru sanse de reusita mai mare, toarna lichid de frana pe surub si lasa-l asa o perioada (cam 1-3 ore). Lichidul de frana inmoaie rugina. Bafta!

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca este vorba de surubul de la toba ceea ce a spus roby este ok dar recomand varianta cu sudatul fiindca altfel indoi tabla din jurul surubului si risti chair sa strici alezajul motorului deci mai bine sudezi frumos si apoi desfiletezi!

| Liviu_Popcristian_1988 a răspuns:

Salutare am si eu o problema am vrut sa schimb o bucsa de la bratu masini si sau rupt ambele suruburi.le mai pot desface cumva?