| Barbu_Alexandru_Marian_1994_L8eY a întrebat:

..
Acum o saptamana tatal meu a cumparat o laguna, necunoscator nu s-a uitat la ea foarte bine si pe parcursul saptamana am constatat mici defecte. Vreau sa imi cumpar si eu tot o laguna si as dori sa nu imi iau si a doua oara teapa. As dori sa stiu cat costa un test la motor si altu la computerul de bord la un service renault? As dori sa vb cu cineva ce a mai facut asta, nu vrea presupuneri "intre 50-400 lei"!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Diagnoza citeste datele de la motor, si din computerul de bord, daca acesta exista. Un cost e undeva intre 60-100 de lei.
Reprezentantele au de obicei un tarif standard pentru pachetul de verificari la cumparare.
Atentie insa, km dati inapoi nu se pot depista nici macar in reprezentanta; ei iti pot spune daca masina are suduri, erori mascate, abateri la geometria rotilor, sau uzura crescuta la anumite piese. Recomand totusi testul in reprezentanta, iti pot spune mult mai multe despre masina decat un "cunoscator amator".
Succes!