| Adikis a întrebat:

Am un passat b5.5 din 2003. Azi cand am vrut sa ma duc undeva cu ea, cand i-am pus contac mi-a aparut in computerul de bord : service in 3000 km. M-am uitat sub capota si am constatat ca am putin ulei la servo. M-am uitat sub masina si am vazut ca am cateva pete de ulei in garaj, cel mai probabil ulei de servo. Oare asta imi arata in computerul de bord sau s-ar putea sa am alta problema? multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sigur nu zice 300km? 3000 e un termen cam mare ca sa te avertizeze deja.
S-ar putea sa fie nevoie sa-i faci schimbul de ulei, si sa-i resetezi computerul pentru revizie; e o combinatie de butoane, care o afli de pe net daca stai sa cauti putin, sau daca intrebi pe forumurile dedicate posesorilor de VW.
Cand mergi la schimb de ulei cu masina, spune-le mecanicilor ca trebuie resetat si computerul. Unii o sa te trimita in service la diagnoza. Aia-s 'mecanici' de pe vremea Daciilor, si au ramas in urma cu tehnica. Invata combinatia de butoane ce trebuie s-o apesi (s-ar putea sa fie ceva de genul apesi pe butoanele din bord deodata si pui contactul), si tine minte sa faci asta de fiecare data cand schimbi uleiul, altfel te avertizeaza aiurea si am inteles ca unele masini chiar se opresc de tot, daca depasesti km pe care trebuie sa ii faci cu un schimb de ulei.
Uleiul de la servo e cam putin probabil sa fie verificat de computerul de bord, iar daca ar fi fost, pentru nivel scazut ti-ar fi zis SERVICE NOW! sau altceva, nu ti-ar fi dat termen in km pentru asa ceva.
Ar trebui urcata pe elevator si vazut de unde curge; nu cumpara piesa pana nu te uiti bine de unde curge, si eventual incerci imbinarile sa vezi daca-s stranse. Am vazut multe furtune slabite, care trebuiau doar stranse, ca sa nu mai curga.

1 răspuns:
| Adikis explică:

Multumesc mult! Am schimbat ulei, distributie etc etc in primavara. O sa incerc sa caut acea combinatie cum zici tu si sa vad ce pot face. O sa completez uleiul de servo ca sa ajung bine pana la un service sau undeva sa ii vad care e problema la servo. Asa cred si eu ca nu mi-ar da 3000 de km pentru ulei de servo. Multumesc mult big grin