| guy321 a întrebat:

Buna am un pennyboard. Eu fiind la tara trebuie sa merg cu pennyboard-ul pe strada pe unde merg masinile. Eu mergand pe strada am trecut pe langa o masina de politie care venea din sens opus, nu am patit nimic si tot au mai trecut masini pe langa mine pana intr-o zi cand mergeam la vale si trece una si imi face cu degetul, asta am auzit-o de la un prieten fiindca eu ma uitam la drum. Tot in ziua aia stateam la un pod si vine o masina de politie se choboara un politist si zice : daca va mai dati cu rolele alea ma dau si eu cu masina in curte la voi. apoi a plecat. Tot in ziua aia am continuat sa merg cu pennyboard-ul, urcam un deal si aveam pennyboardul in mana cu alti prieteni si apare de pe o ulita aceeasi masina de politie se choboara si ne zice sa ii dam rolele (nu stia cum se cheama pennyboard-ul) si vin si ni le confisca fara sa ne zica ceva. Tot in seara aia am fost la sectie cu prietenul meu caruia i-a fost si lui confiscat pennyboard-ul (mai era un prieten cu trotineta si lui nu i-a luat-o) si am vorbit cu politisti sa ni le dea inapoi, asta au facut si au zis sa nu se mai intample (ce? ). Ma intreb de ce fix cu noi au probleme cand vad altii cu role pe strada si nu le zic nimic. Am vazut ca in oras skaterii merg si pintre masini si nu patesc nimic eu oprinduma cand vine o masina din spate, mergand pe marginea drumului. Deci am voie sa merg pe strada?, avand in vedere ca la oras se merge pintre masini nu doar pe trotuar

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie pe strada, dar numai daca nu are trotuare si, in acest caz, trebuie sa mergi pe partea stanga a directiei de mers.
Daca are trotuare trebuie sa mergi pe trotuar, conform legislatiei rutiere cei cu rolele sau cu placi sunt considerati pietoni si trebuie sa respecte regulile de circulatie pentru pietoni.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.72.(1) Pietonii sunt obligaţi să se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stângă a drumului, în direcţia lor de mers. Când şi acostamentul lipseşte, pietonii sunt obligaţi să circule cât mai aproape de marginea din partea stângă a părţii carosabile, în direcţia lor de mers.
  (2) Pietonii au prioritate de trecere faţă de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajaţi în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate şi semnalizate corespunzător, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.
  (3) Traversarea drumului public de către pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate şi semnalizate corespunzător, iar în lipsa acestora, în localităţi, pe la coltul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.
  (4) Pietonii surprinşi şi accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roşie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poarta întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector.
  (5) Sunt asimilate pietonilor persoanele care conduc un scaun rulant de construcţie speciala, cele care conduc vehicule destinate exclusiv tragerii sau împingerii cu mana, precum şi cele care se deplasează pe patine sau dispozitive cu role."

| guy321 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns, deci ar trebui sa merg pe partea stanga langa margine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru guy321):

Da, asa este si atunci politistii nu ar trebui sa se lege de tine.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Politistul de la tine din comuna nu are nevoie de batai de cap cu evenimente in aria lui de lucru. In afara de asta se gandeste la integritatea voastra fizica si s-ar simti vinovat daca vi s-ar intampla ceva si va vrea binele. In oras nu sunt destui politisti ca sa urmaresca ce si cum merg toti zapacitii si este si alta mentalitate. In afara de asta va banui ca va lipsea echipamentul de protectie. Ioandelasal da regulat raspunsuri f competente dar aceste jucarii pe care va da-ti voi nu sunt incluse in OUG de circulatie si situatia lor e cam neclara si la latitudinea primariilor care nu prea sunt incantate de activitatea voastra.
http://www.politialocalapitesti.ro/p-45-Recomandari_catre_cetateni.html
http://www.vremeanoua.ro/scandalul-rolelor-pune-pe-jar-primaria