| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani si as vrea sa dau de permis deocamdata nu pot sa ma apuc din cauza prostiei de coronavirus dar as vrea sa stiu din timp si as vrea sa va adresez niste intrebari.

Daca nu platesc impozitul ce se intampla?
Cam cat consuma un motor 2.5l benzina la un BMW e46?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu ai partenera sau are bani si iti permiti bagai super premium din partea mea. Subaru brz scoate 12L in oras la un 2L de 200cp, cu 300 lei se face un plin de super premium benzina fiind masina noua, la drum intins 6, 8l dar prima oara carnetu dupa masina

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa nu platesti impozitul?
Ti se va pune o poprire la un momenta dat sau se va ajunge la executare silita.

Consuma cat consuma, vreo 10 mixt conform fisei, 12-13 in oras. Eu as zice sa mai adaugi vreo 2 litri la cat de veche e masina

| mixtare a răspuns (pentru suntserios):

1. Fram asta ca ce se intampla daca nu platesti doar am intrebat nu ca nu o sa platesc.
2. Un BMW e46 M coupe cu motor de 2.5 care zici tu ca e (veche) intrece foarte multe masini.
3. Mie personal aspectul unui BMW e46 M coupe nu imi pare un aspect vechi mie chiar imi da a aspect de 2010-2014.

| mixtare a răspuns (pentru suntserios):

Si am uitat sa mentionez la 2.5l platesti pe an impozit in jur de 980 lei, la un motor cu 2 litri mai mare adica 2.7 platesc 2000 de lei pe an.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

In perioada de stare de urgenta nu se mai pun popriri. Se vor pune imediat ce inceteaza starea, desigur. happy

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ehh, oricum popririle se dupa dupa 1-2 ani

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Nu chiar. Depinde. Mie mi-au pus primavara trecuta poprire pe firma ca nu platisem darile la niste salarii de eram ramas cu vreo 3 luni in urma, nu cu ani...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru mixtare):

2.5 + 2 = 4.5
Dar nici macar nu se referea sa adaugi 2l la capacitatea motorului, ci la consum.

| Mihai1810 a răspuns (pentru mixtare):

In primul rand e46 motor de 2.5 nu e M nici in vise si in al doilea rand omul a spus ca e masina veche si va consuma mai mult, nu ca intrece sau nu intrece anumite masini.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu platesti impozitul, raman ai tai fara locuinta intr-un final, plus ca nu poti scoate certificat fiscal pentru nimic. Nici macar sa vinzi masina nu mai poti.
Consumul oricum nu ti-l permiti, daca ai de gand sa nu platesti un impozit de 900 de lei pe an. Aia suge benzina de 200 de lei intr-o zi, iar anul are 365 de zile.
A... Stai, ca nici macar n-ai permis. Vorbim peste 2 ani, cand o sa-ti cumperi cu greu un Logan/Golf 1.6

| Eugen80 a răspuns:

In fiecare an, pana in primavara trebuie sa platesti impozitul. Daca nu il platesti, nu poti vinde sau cumpara masina sau orice alt bun de genul, la care se fac acte de vanzare-cumparare.
In urmatorul an daca tot nu platesti impozitul se mareste si se pun si penalizari. si tot asa.
La prima amenda care iti vine pe carnet, trebuie sa platesti tot, atlfel primul echipaj care te opreste si verifica si vede ca ai amenzi neplatite, iti opreste si carnetul.
Parerea mea : imprumuta-te si plateste-ti taxele si impozitele. Apoi plateste si asigurarea! Si rovinieta! Si daca nu ai bani, nu cumpara acea masina pe care e clar ca nu ai bani sa o intretii, sa o conduci si nici sa-i platesti taxele si impozitele.
Ca sa intelegi : sunt multi care nu se gandesc sa nu plateasca impozitul, dar nu mai au bani sa le repare!
Inca ceva : daca o cumperi masina, nu o poti inmatricula daca nu platesti impozitul pe primul an! Deci nu poti lua numerele si sa o pui in circulatie! Legile nu sunt proaste!
Tu, ca incepator cauta o masina mai mica, cu motor mai mic, pana in 1.6, benzina sau diesel si abia dupa 2-3 ani scapi de aiai si daca ai cu ce atunci, ia atunci alta.
Pe lumea asta sunt si masini frumoase si performante si economice si rezistente mult mai ok decat BMW-urile chinuite si ajunse in ultimul hal.
2.5 benzina mi se pare ca are si vanos care se strica in draci.
http://www.autolatest.ro/......ui-bmw-e46
Eu am vrut un E46 din 2000 in 2008 si m-am oprit la timp. Sunt saci fara fund!

| kevin9 a răspuns:

Dacă nu îti achiti datoriile, direcţiile de taxe şi impozite pot demara procedura de executare silită.

| mixtare a răspuns:

Pt ca am zis ca impozitul la un motor 2.5l e de 980 lei si ca unul de 2.7l e de 2000 de lei asta inseamna ca nu imi permit?
Ai fite de roman prost.
Du-te in mama ta.
Si pentru cultura ta generala un BMW e46 M3 original ese vreo 25000 euro.
Copil de 15 ani sau cel putin gandirea...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru mixtare):

Cred ca vrei sa zici 2500 de euro cand te referi la tigaia aia.