| Marian222282 a întrebat:

Am achiziționat un Opel vectra c.
Masina sta de ceva timp.
Am vrut să îi dau drumul la clima si nu merge aeroterma.
Nici pe cald nici pe rece.
Ce poate fi?

7 răspunsuri:
| Biscu1 a răspuns:

Salut sunt multe lucruri de verificat, in primul rand poti sa verifici daca vine curent la ventilatorul din cabitaclu daca vine curent acolo cel mai probabil e ars ventilatorul, daca nu vine curent pot fii mai multe cauze siguranta arsa cablaj intrerupt panou clima defect... sau rezistor de la ventilator

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce fel de incalzire are? Manuala, automata pe o zona, automata pe doua zone?
La ele se mai intrerup butoanele din panoul de clima (se curata si isi revin), sau se pot arde rezistentele de trepte de la aeroterma.
Fiind insa vorba de o masina care a stat mult, pot fi periile de la aeroterma imbatranite, si e posibil sa nu faca contact. Daca pe ecran apare treapta 7 la ventilatie, iar aeroterma nu merge, vezi rezistenta si motorasul.

| Marian222282 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut am încălzirea pe 2 zone este si automată
La mine masina a stat 1 an
Si mi-a mers cam 1 zi iar dupa nu a mai vrut

| Marian222282 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La mine merge sa dau pe trepte imi arata
Dar nu porneste aeroterma
Aia nu inteleg ca a mers si nu cred ca se poate strica asa usor aeroterma

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marian222282):

Daca nu merge nici pe ultima treapta (7), e motorasul (ventilatorul) de vina. Din cauza lui Dorel de la service, se mai intampla sa curga apa in el, din cauza ca nu se monteaza corect plasticele din fata parbrizului (care acopera filtrul de polen). Apeleaza la un electrician auto, probabil trebuie scos motorasul si curatat.

| Marian222282 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok îl dau jos si îl curat

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marian222282):

Vezi in prima faza daca ajunge curent la mufa lui, sa nu fie ceva din instalatie. La sigurante te-ai uitat?