Întrebare recomandată | RANGE a întrebat:

am cumparat o masina din Germania si nu stiu cum sa fac cu taxa de inmatriculare, am inteles ca pot sa dau statul in judecata inainte de a inscrie masina si sa nu mai plates taxa de inmatriculare, este adevarat?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Prima oara platesti taxa, apoi te judeci cu ei si daca ai un avocat bun si noroc castigi si iti returneaza bani de taxa + cheltuieli de jucata. Daca pierzi ramai cu taxa platita si platesti si statului vreo 100 de euro taxe de judecata!

| RANGE explică (pentru FurtunaDiesel):

Pai asa am zis si eu ca prima oara sa o platesc,dar mi a zis cineva ca el a dat statul in judecata inainte sa o plateasca si a castigat, am cautat pe google si am vazut ca au mai facut asa ceva si au dosarele in asteptare, o sa mai intreb si la politie de asta, nu sunt dispus sa dau o mie si ceva de euro inainte pentru taxa, daca nu se poate asa singura scapare e bg. oricum mersi pentru raspuns

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru RANGE):

Pai daca nu o imatriculezi dai statu in judecata pentru ce? Ca o sa platesti tu taxa nu ca ai platit? Il dai retroactiv?laughing Inainte se plateste!

| RANGE explică (pentru FurtunaDiesel):

Da stiu ca si pentru mine a sunat amuzant cand am auzit, dar totusi am vazut ca s a facut asa ceva, nu ma mai complic o inscriu pe bg si gata

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru RANGE):

Nu stiu, eu inscriu destule masini in fiecare luna dar platesc taxa si gata pentru ca dupa un anumit numar de masini clar nu mai castig procese. De cateva ori am angajat avocati si din 12 procese am castigat 5, nu a fost mare avantaj!

| RANGE explică (pentru FurtunaDiesel):

Pai atunci e de rau deci nu castigi sigur daca te judeci, nu se merita sa risc atat, de fapt nici nu mai am bani, am dat 1200 E pe masina

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru RANGE):

Primele le castigi de obicei, daca aduci masini de afara si iti faci un obicei din procese atunci nu mai castigi!

| RANGE explică (pentru FurtunaDiesel):

Salut am reusit sa fac dosarul inainte de a plati taxa, deci se poate si majoritatea fac asa

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU poti da statul in judecat INAINTE sa achiti taxa! Si la amenzi si la orice, mai intai platesti si apoi dai in judecata. Politia nu te amendeaza INAINTE sa comiti infractiunea, ci dupa!

| RANGE explică (pentru anonim_4396):

Se poate da in judecata inainte de a plati; am inaintat dosarul deja, prin aprilie imi pot inscrie masina pe RO, am platit 10 la sua din taxa adica 180 e

| emilitalia a răspuns:

Salutari tuturor.Stateam si citeam si nu stiam ce sa mai cred mai ales din partea lui FurtunaDiesel care zice ca inscrie mereu masini si asta pentru ca eu stiu sigur ca taxa auto de prima inmatriculare este suspendata(deci 0) pana pe 1 ianuarie 2013.....asa ca dai bataie cu inscrisul dar inainte nu ar strica sa treci pe la finante si sa te mai interesezi pentru a fi sigur%. Bafta si sarbatori fericite.

| RANGE explică (pentru emilitalia):

E suspendata aia cu masinile pe ro daca nu ma insel, bagasera ca daca eu cumparam o masina de la tine inscrisa pe ro plateam si pentru aia taxa, dar au suspendat o deocamdata pana la 1 Ian. 2013

| emilitalia a răspuns (pentru RANGE):

Eu stiu de masinile aduse din exterior.Baiatul meu a inscris in august cred masina din Italia si acum se judeca cu ei sa le ia banii inapoi.

| razboinicu2016 a răspuns:

Cel mai bine e sa platesti, daca dai statul in judecata ai nevoie de:
1 mult timp(este foarte posibil sa dureze)
2 bani bagati in avocat(care trebuie sa fie foarte bun)
3 Foarte mult noroc
4 Daca castigi returneaza toti bani, dar daca pierzi ai pierdere mai mare in bani

| anemary10 a răspuns:

Am incercat si eu,dar nu se merita,e mult de alergat, bani la avocat, ca fara el nu ai cum, si la final iti ramane 2, 3 lei.