| ALlex12727272 a întrebat:

Salut TPU, am cumpărat un scuter și am uitat sa întreb propietarul de problema asta, cum ii trebuie să îi bag benzină și ce fel de benzină extra sau cealaltă mai ieftina sau daca trebuie ulei in benzina, are motorul de 49cm 2timpi. A doua întrebare e de ce scoate așa mult fum albastru? Nu îmi place deloc problema asta cu fumul

Răspuns Câştigător
| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns:

Salut benzina pui normala 95 si ulei are rezervor separat sub scaun sau undeva in zona depinde de model si isi face singur amestecul ulei/benzina nai ce sa bagi ulei in benzina benzina curata încearcă asa poate nici tipu de la care l-ai luat nu stia si poate a bagat ulei in benzina fumu albastru e de la ulei prea mult rau nu ii face ba din contra ii place decat ca lasi dare de fum daca si dupa ce pui benzina curata in rezervor asigurate ca e curat lacrima inainte de a pune benzina si daca tot asa face ia alt carburator nou sau poti sa încerci sa il reglezi pe cel vechi.

| ALlex12727272 explică (pentru Moni_Moni_Si_Dani_1980):

Mersi, mă mai poți ajuta te rog cu o problema? De data asta a inceput sa se accelereze singur și să scadă tot singur, oscilează mereu, de la ce ar putea fi?

| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns (pentru ALlex12727272):

Ia la verificat cablu de acceleratie sau mai simplu cablu trebuie sa ajunga la carburator desfal de pe el o sa iti dai tu seama cum e prins nu-i greu porneste-l fara cabu acela si vezi o mai ia razna dupa...

| ALlex12727272 explică (pentru Moni_Moni_Si_Dani_1980):

Cablul e bun, își face treaba am observat

| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns (pentru ALlex12727272):

Totusi fa cum am zis elimina cablu sa nu mai fie legat la carburator. imi mai scrii dupa

| ALlex12727272 explică (pentru Moni_Moni_Si_Dani_1980):

Ok așa fac

| ALlex12727272 explică (pentru Moni_Moni_Si_Dani_1980):

Problema era returul la carburator era înfundat, l am suflat cu compresorul și am rezolvat problema, cablul de la acc era ok, ms oricum?