| bagialex a întrebat:

am fost la mare in urma cu cateva zile si mi-a fost sparta masina.Am gasit-o intr-o dimineata in fata hotelului cu usa putin deschisa si butucul de la usa era iesit in afara.In masina nu mai era casetofonul si stickul de la el,iar pe scaun erau actele masini din torpedou(umblat prin ele). Problema nu e de casetofon(nu era foarte performant), problema este ca nu o mai pot incuia-descuia din exterior(nu am alarma) si ca in zona butucului este putin indoita tabla.

Pot indrepta tabla? Si cu butucul il pot repara sa nu fie nevoie sa am alta chieie pentru el?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce metoda a folosit hotul.
Tabla o poti indrepta, dar cine stie cum arata mecanismul yala-butuc, poate a rupt ceva in el.
Trebuie desfacuta portiera, si vazut exact in ce stare e mecanismul.
Depinde in ce directie e indoita tabla. Daca e inspre interior, e mai usor, ca o dezdoi din interior, si poate scapi fara vopsire. Daca e inspre exterior, sau a facut cute tabla, nu scapi fara vopsitorie.

| bagialex explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aha multumesc, o sa ma duc la un service sa imi spuna sigur.In josul butucului este o mica taietura(cred ca a avut surubelnita si a bagat-o in butuc), iar tabla este indoita in interior in jurul butucului.Toata chestia e ca am auzit ca, daca nu se poate repara butucul trebuie sa le schimb pe toate +contact si portbagaj si este destul de costisitor. (in jur de 500lei) sad

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru bagialex):

Am impresia ca folosesc dalta cel mai des, aia iti sparge butucul cu totul.
S-ar putea sa ai de schimbat contact + toti butucii de pe masina, daca cei din service nu cunosc alta solutie.
Ai putea sa incerci la dezmembrari, daca ai incredere.
Daca nu te deranjeaza, ai putea cumpara doar yala/butuc pentru usa soferului, sa porti o cheie separata pentru ea, ca sa iesi mai usor cu banii, desi nu e o varianta prea comoda.

| anonim2596 a răspuns:

Trebuie sa te duci la reparatii