| Elijah_Eli_1992 a întrebat:

am in vedere aducerea unei masini TOYOTA CELICA 143CP din ANGLIA.

Doresc sa cunosc cat costa transportul pe o platforma de tir a unei firme autorizate care se ocupa cu asa ceva si cam unde se pretinde o astfel de masina ca si pret in Romania ca si taxe pentru a o pune pe drumurile noastre?

Respectiv volanul in timp il voi schimba de pe partea dreapta pe cea stanga la un service autorizat care am inteles ca este 1000Eur. cu tot cu piese incluse.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Timbrul de mediu ar trebui sa fie la 650 de euro, daca masina are peste 14 ani, daca e mai noua va creste treptat ( poti calcula si tu aici https://static.anaf.ro/......_2016.html ) nu uita, ai nevoie de inlocuirea farurilor pentru a putea trece rar-ul (cele de Anglia bat gresit, trebuie inlocuite cu faruri normale) alti aproximativ 200€ +200 lei reglajul si montajul intr-un service autorizat + efectuarea rar-ului si a actelor necesare, aproximativ 200€, apoi taxa de timbru (ce am spus mai sus) si restul taxelor (impozit, rovinieta, asigurare)

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

1000€ cu piese incluse, inlocuire la service autorizat? Mai bine mai suna si intreaba inca la vreo doua, trei service-uri sa vezi cum salta scorul...

Adusul pe platforma te ajunge la 400-500€.
De inmatriculat si restul conteaza mult detaliile masinii, dar cel mai bine ar fi sa ai minim 1500€ pentru inmatriculare.

| Elijah_Eli_1992 explică (pentru OldSoul):

Multumesc mult, despre detalii- Detalii automobil:Capacitate cilindrica: 1794 cc Combustibil: Benzina
Consum urban: 10.30%
Consum extraurban: 6.20%
Consum mixt: 7.70%
Standard poluare: EURO III
Emisii CO2: 185 gr

| Elijah_Eli_1992 explică (pentru OldSoul):

704 euro, calculat.

| OldSoul a răspuns (pentru Elijah_Eli_1992):

Timbrul de mediu ar trebui sa fie la 650 de euro, daca masina are peste 14 ani, daca e mai noua va creste treptat ( poti calcula si tu aici https://static.anaf.ro/......_2016.html ) nu uita, ai nevoie de inlocuirea farurilor pentru a putea trece rar-ul (cele de Anglia bat gresit, trebuie inlocuite cu faruri normale) alti aproximativ 200€ +200 lei reglajul si montajul intr-un service autorizat + efectuarea rar-ului si a actelor necesare, aproximativ 200€, apoi taxa de timbru (ce am spus mai sus) si restul taxelor (impozit, rovinieta, asigurare)