| costin007 a întrebat:

Salut TPU am intampinat o mica problema acum 3zile mia picat o bobina de inductie la masina am schimbat-o toate bune si frumoase merge frumos masina dar din cand in cand imi apare in bord martorul baterie si ramane aprins pana cand repornesc masina dar problema este ca apare dar fara nici un simtom de incarcat incarca alternatoru sta la 13.2-14.5-6 mentionez ca o data cu schimbarea bobinei am pus si un set de buji cu 3electrozi in locul celor cu un electrod oare sa fie de la buji problema? Si din ce am mai observat se aprinde doar in momentul ce ma dau la ea daca merg normal nu apare sa fie bujiile prea puternice (renault megan 2 motor 2. 0benzina )

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu are nimic cu tipul bujiilor.
Trebuie masurata tensiunea BATERIEI (la turarea motorului trebuie sa urce peste 14. 6Vcc, iar dupa o ora de oprire /ne-incarcare n-are voie sa scada sub 13. 2Vcc).
Masurarea se face la bornele bateriei, NU pe alternator!
Daca tensiunea este buna, atunci apeleaza la un electrician auto, sa verifice martorul de bord (de incarcare).