| Psksjns a întrebat:

Salut! Am un Passat b6 are 300k km și am o problema la el uneori in timpul mersului se aprinde spirala și mașina nu mai trage sau chiar se ingatuie ca sa își revină trebuie să repornesc motorul, am pus testerul pe ea și a dat următoarele erori : P161B (bujie de preîncălzire cilindru 2, circuit deschis (ulterior au fost schimbate bujiile da problema tot persista)) P0403 (valva recirculare gaze probleme debit, intermitent) și P0407 (supapa egr, semnal prea slab, intermitent) de asemenea am intrat și la încărcătura filtrului de particule care este una destul de mare 83% dar partea ciudata este ca nu s-a aprins in bord martorul de la filtru de particule, a mai avut cineva problema asta, ceva recomandări?
(Menționez ca mașina nu este cumpărată recent e la mine de mai mult de 10 ani)

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la service pentru verificare/inlocuire EGR si curatarea admisiei.
DPF-ul n-are nimic, cand ajunge spre 100% isi face o regenerare si teoretic se intoarce pe la 20% sau chiar mai curat de atat.
Dar daca umbli cu erori la EGR si bujii, DPF-ul nu isi face regenerarile, se infunda si trebuie inlocuit (ori anulat, ca suntem romani).
Daca ai schimbat bujia si tot indica eroare, te prezinti la electrician pentru verificarea instalatiei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La diagnoza se poate activa o regenerare in mers, cel putin la codul motor BMR. Trebuie sa fii cu motorul cald, activezi din tester si pleci la o plimbare turata, mergi constant in 3000rpm, cu reprize in 4-4, 5k.
Ar trebui sa ai in bord un martor DPF, care sa se aprinda atunci cand isi face regenerare; atunci trebuie sa mergi pana se stinge, sa nu opresti motorul.

| UserRo10 a răspuns:

Dpf-ul daca nu apare in bord cu spira si check engine nu trebuie sa te ocupi momentan de el. P0403 am intalnit debitmetrul sa fie stricat. Ca sa testezi, cu motorul cald pe loc scoti mufa. Daca mersul motorului nu se schimba deloc e vina lui. Daca nu e debitmetrul in ultima instanta as verifica firele sa nu fie atinse intr-un loc

| Cornel1995 a răspuns:

Salut! Am aceeași problemă si aceeași mașină ai găsit vreo rezolvare?