| Ionel777ionel a întrebat:

Probleme seat leon.
Am un seat leon 1m 1.6 16v,cod motor AUS. De ceva timp imi tot arde bobina de inductie,au fost schimbate de patru ori fișele, bujiile si bobina dar de fiecare data dupa maxim200 km reapare check engine intermitent in bord si motorul merge in3 pistoane, sau asa lasa impresia. A mai intampinat cineva problema?

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Daca bateria este in parametri sunt bobinele de slaba calitate.

| Ionel777ionel explică (pentru xerxes1):

Bobine am luat si noi de marci diferite, am incercat si una second hand de pe acelasi tip de masina si acelasi lucru. Multumesc pentru raspunsuri, o sa incerc sa vad de unde ar putea veni un scurt

| xerxes1 a răspuns (pentru Ionel777ionel):

Scurtul poate dauna in aval de bobina nicidecum in amonte. deci doar o bujie sau fisa poate fi in scurt.
Masoara tensiunea pe baterie sa nu fie prea mare.
O baterie cu rezistenta interna marita poate sa ajunga in anumite situatii la 15-16 V in loc de 14, 4 si asta ar putea sa arda bobinele.

| Boyka2018 a răspuns:

Ai un scurt pe instalatie si ti l transmite la bobina