| Heartless562 a întrebat:

Masina Second-hand : Ce acte trebuie sa fac cand cumpar o masina de la cineva? (sa zicem ca masina e inmatriculata in RO, are toate taxele la zi, dar e din alt judet) Care sunt procesele de >vanzare-cumparare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa inchei un contract de vanzare-cumparare, exista un formular tip care trebuie completat, semnat de ambele parti. Cu acesta si actele masinii mergi pentru inregistrare la finante si pentru inmatriculare la Serviciul de permise si inmatriculari din judetul tau. Numai bine!

| Heartless562 explică (pentru Ioandelasal):

Si pentru inmatriculare, trebuie sa platesc taxa aia ridiculos de mare din Romania? Sau are ceva daca las nr de inmatriculare asa cum era?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Heartless562):

Daca prima inmatriculare a fost in perioada 1 ianuarie 2007 - 31 decembrie 2011 nu se plateste acea taxa, ea a fost deja platita.
Daca prima inmatriculare a fost inainte de 1.01. 2007 nici atunci nu se plateste acum, taxa a fost suspendata pana pe 31.12. 2012 inclusiv, nu se stie ce va fi dupa aceasta data.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina e deja inmatriculata si a fost platita odata taxa, atunci trebuie sa faci un act de vanzare cumparare, trebuie sa identifici masina la rar, sa platesti asigurarea si impozitul, apoi la politie si finante sa inmatriculezi masina.