| MotoKatâr a întrebat:

Am nevoie de niste păreri legate de golf 4, deoarece vreau sa-mi cumpar. Vreau sa stiu daca este o masina care se strica repede, daca piesele sunt scumpe si daca merita cumparata. Eu am pus ochii pe modelul acela din 2003, caroserie Hatchback si culoare gri. As dori sa raspunda doar cei care se pricep si stiu despre cei vorba. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| 17Ioana a răspuns:

Salut!
Este o masina reusita si fiabila. Daca o iei pe benzina, iti recomand cu caldura o instalatie de gaz tomaseko, undeva la doua mii de lei costa cu tot cu montaj, banii ii scoti intr-un an.
Legat de masina, este foarte buna, la fel ca si golf 5.
Nu trebuie sa te uiti la chilometraj ca oricum toate au peste 2 sute de mii, doar sa te uiti sa nu fi fost lovita. La faruri, usi, capota, daca distanta intre capoda si far este la fel si in stanga si in dreapta, etc. Ai prins ideea.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

In general sunt masini fiabile, acum desigur au o varsta nu te astepta sa dai 2300 € pe masina si sa nu mai bagi nici un ban in ea.
Au o varsta, deci e normal sa aiba sau sa apara unele probleme, cu cat le remediezi mai repede cu atat scapi mai ieftin.
In rest piesele, intretinerea e destul de ieftina, nu ar trebui sa ai mari probleme cu acest aspect, piese se gasesc repede, mai putin la cele fsi care sunt destul de rare.
Oricum ar fi recomandarea mea este un diesel, ALH sau AJM.

| Sofer a răspuns:

Singurul motor de pe golf 4 care mi s-a parut mai ieftin fata de astea in 16v e acel 1.6 sr 8v 101 cp. Ii pui gpl si e perfect. era mai placut dieselul dar si întreținerea...

| Deyne a răspuns:

Depinde si de unde o cumperi, de pe ce site. Si eu am un golf4 din '99, motor 1.6 benzina, adus din Germania. Il am de aproape 2 ani si nu am avut nicio problema cu el. Nu am investit bani in reparatii, ci doar strictul necesar al masinii, schimbul de ulei, cauciuguri, accesorii. In general golfurile sunt foarte bune, si ca motor si ca consum.

| AlexSarpe a răspuns:

Salut! Tatal meu are masina dinasta si el spune sa nu dai cu piciorul la asa sansa! Plus ca piesele se gasesc foarte repede si nu costa mult