| MotoKatâr a întrebat:

Încurând v-a trebui sa dau de permis si vreau sa-mi cumpar o masina. Nu am foarte multi bani asa ca vreau sa ma rezum la una pana in 1500€.Eu m-am gândit la un golf 4 deoarece nu este o masina foarte scumpa, consumul îl are micuț iar piesele nu sunt cine stie ce scumpe. Vreau sa stiu daca pot gasi unul hai sa zicem pana in 1700€ care sa fie din 2003, benzina, sa aiba pana in 180000Km si sa arate bine...Adica fara lovituri, zgârieturi sau alte nebunii.Ca fapt divers vă zic ca as vrea modelul acela pe gri. Si as dori sa mai stiu daca este o masina care se strica repede sau nu si daca merita cumparata. As dori sa raspunda doar cei care stiu despre cei vorba. Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| DavidoffUser a răspuns:

O mica precizare cu privire la numarul de km sa-ti dai seama daca sunt reali sau nu fara sa o duci intr-o reprezentanta sa-i afli istoricul.
Sa zicem ca in medie un sofer din Romania face 25 000 de km anual si cel Germania face 40-50 000 anual pentru ca ei au mai multe autostrazi si prefera uneori sa faca 100-200 de km pana la serviciu.
Acum inmulteste nr. de km cu anii.O masina din 2003 x 25 000 km anual = 14 ani x 25 =350 000 de km presupunand ca e cumparata de noua din Romania. Daca masina provine din Germania 14 ani x 45=630 000 de km
Asa ca astia care vand masini din 2000 cu 200 de mii de km mint pe fata.
Ca sa-ti raspund care ar fi mai fiabila, ca acum orice lot poate avea stricaciunile lui :
Golf 4 1.9 tdi sau 1, 6 benzina, stai departe de motorizarea 1.4, Opel Astra 1.6 benzina, Ford focus/fiesta benzina.
Stai departe de Renault, Fiat, Peugeot, Opel Vectra, Ford diesel motoarele vechi 2000-2005

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 180.000 km este ultra uzata si ca atare, se va strica foarte des.
Apoi, sa zicem ca reusesti sa o cumperi sub $2000 dar te-ai gandit ca mai trebuie sa o si inregisterzi, sa-i faci asigurare si toate cele? Si acolo mai trebuie cateva sute de euro!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu gasesti in banii astia sub 250.000 km rulati. Orice alt anunt de genu e cu km dati inapoi.