| MarinelGoj a întrebat:

Ce părere aveți de Volkswagen Passat 2002/2003, Berlin, 1.8 T (150 Caii) benzină. Vreau să stiu daca merită cumpărat modelul ăsta cu Turbină pe benzină. As dori sa stiu daca fuge, consumul si daca Turbina este rezistenta, fara surprize că pică repede. Aș dori sa raspunda doar ce-i care se pricep si stiu despre ce-i vorba. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Motorul 1.8T de 150 respectiv 180 cp este laudat de catre posesori, consumul este pe masura, undeva la un 8-10 mixt vei scoate sigur, turbina pica daca fostul proprietar a fost cioban si daca nici tu n-o sa intretii motorul corespunzator, adica pana nu ajunge apa la 90 de grade sa n-o duci la peste 3000 rpm si iarna dupa ce o pornesti sa o lasi 30 de secunde la relanti sa circule uleiul peste tot, dupa care usurel usurel iti vezi de drum respectand regula de mai sus ^, cand ai turbo e bine sa ai si grija de elwinking
Masina ajunge de la 0 la 100 km/h in 9.2 secunde si ajunge la 226 km/h viteza maxima, puterea de 150 cp o ai la 5700 rpm si cuplul de 210nm il ai de la 1750 rpm. Este ok, te va ajuta in depasiri dar nu te baga in depasire daca ai mai putin de 3k rpm, poti s-o faci dar va dura mai mult pana va urca in ture si va incepe sa traga tare.
Vezi, 1.8T 150 cp, vei fi tentat sa te pui cu altii, grija mare la E46 320D facelift, ala cu 2.0D de 150 cp face 100 in 8.9 secunde si te cam faci de ras daca te pui cu el!
Vei duce o lupta grea si cu e46 318i de 143 cp ce face 100 in 9.3 secunde. Asa Mercedes poti face linistit E class dar la C sa ai grija ca alea fug destul de tare, Audi nu prea ai ce sa te temi, au cam aceleasi motoare precum VW deci 1.9 TDI 2. 0TDI, cu astea ma joc si eu cu 2.0 aspirat de 136 cp si 9.7s pana la 100 km/h tongue asa este decent passatul, nu-i nici avion dar nici sa zici ca-i slab.