| VladutAnghel a întrebat:

Am o bicicleta destul de buna si vreau sa va intreb daca este ok sa folosesc spray pentru disc pentru degresarea lantului. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Se poate degresa cu acel spray, dar trebuie uns din nou.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Lantul, ca si restul mecanismului feros de transmisie (inclusiv rotile dintate de la pedala si schimbatorul de viteza) trebuie sa fie unse tot timpul.
Daca se depune praf, si se face "negru de jeg", atunci se poate spala cu petrosin /benzina /motorina, iar dupa uscare si montare se unge cu ulei fin pentru mecanisme, invartindu-se intreg ansamblu cu mana (de la pedala) pana ce ungerea se uniformizeaza pe tot mecanismul antrenat.