| frederyc a întrebat:

Am o mazda 3 2015 1.5 benzina cu puterea de 100cp. Motorul este stock, nu are nici o modificare. Cat ar costa un turbo de calitate cu tot cu asamblare si resoftare si cam cu cat ar ridica puterea? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Turbo in sine poate fi 2000 de lei, sau 6000. Depinde ce cumperi.
Manopera e foarte variabila, softarea undeva pana in 1000 de lei, depinde si ce piese sunt necesare (probabil alt ECU, deci peste 1000 lei).
Problema este ca motorul tau nu are piesele potrivite pentru conversie turbo, deci va trebui sa pui minim:
-biele + pistoane noi, stage 3
-segmenti si cuzineti la ele
-traseu ungere turbina
-intercooler
-traseu turbo
-boost control complet
-galerii facute la comanda.
E vorba de mii de euro pentru asa ceva, si masina tinuta in service cu lunile.