| Ardei87 a întrebat:

Am o mica problema. Marti dimineata aveam masina parcata normal pe marginea drumului, dar pe la 8:30 ma trezeste vecinul ca mi-a lovit-o. Am fost la politie sa facem declaratiile si toate cele si mi-a zis ca sa ma duc sa repar masina cu asigurarea si daca se intarzie prea mult imi da banii cash ca sa se miste mai repede (omul are bani nu gluma) cand am fost la service sa imi spuna oamenii ce sa schimbe s-a rezumat la 20 de milioane cu totul, dar cand i-am spus pretul a zis ca prefera sa o repar prin asigurare ca e cam mult. In fine, luni ma duc la sucursala cu numele asigurarii lui sa imi dea foaia aia ca sa pot incepe cei de la service sa repare. Dar am auzit ca trebuie sa fie prezent si el cand merg la sucursala de asigurare. Eu eram la tara atunci si acum sunt acasa la oras. si nu cred ca va veni luni, dar eu tot am sa ma duc sa incerc fara sa fie el. Deci este adevarat? Chiar trebuie sa fie prezent si cel care te-a lovit la asigurare? Eu am de la el toate actele + asigurarea! Astept raspuns sau sugestii! Fundaa!

14 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Nu trebuie să fie prezent dacă ai actele necesare.

| Ardei87 explică (pentru Laura):

Da, eu am toate copiile date de el (permis, certificat de inmatriculare, asigurare). Deci nu e neaparat sa vina si el cu mine. multumesc frumos

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ardei87):

Trebuie sa ai si declaratia lui scrisa si semnata, prin care recunoaste ca ti-a lovit masina, explicand ce si cum s-a intamplat accidentul.
Fara declaratia lui, nu poti depune nimic!

| Laura a răspuns (pentru Ardei87):

De la poliţie nu ai nimic?

| Ardei87 explică (pentru Violleta2022):

Daaa, parca mi-a dat si declaratia aia in mormanul de harti pe care le-am primit! Le am in torpedou, ma voi uita maine. Multumesc

| Ardei87 explică (pentru Laura):

Ba daa, am chitanta aia sau cum se cheaia ca imi pot repara autovehiculul. Deci eu am toate actele necesare si de la el si ale mele, dar vreau sa stiu daca e neaparat sa fie si el prezent si el cu mine. cam trage chiulul din cate vad eu si vreau masina reparata mai repede ca m-am saturat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ardei87):

Cum poti sa tii in torpedou acte si declaratii importante?
Nu ti-a fost sparta masina niciodata?
Pana nu ti se intampla tie, probabil ca nu o sa crezi!

| Ardei87 explică (pentru Violleta2022):

Pai le tin in torpedou ca debea acum o ora mi le-a dat... dupa atatea zile. si nu mi-a fost sparta masina niciodata ca nu tin nimic la vederewinking

| Laura a răspuns (pentru Ardei87):

Dacă poliţia a stabilit vinovăţia atunci e de ajuns să mergi singur. Dacă nu, e posibil să trebuiască să vină şi el să declare ce şi cum pentru ca vinovăţia să poată fi stabilită de asigurator.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ardei87):

Nu-i nevoie sa tii ceva la vedere, daca spargatorii de masini ajung in zona si reusesc sa-ti deschisa masina, cauta ei peste tot, si in torpedou si sub scaune si in portbagaj.
Am patit-o, crede-ma ca stiu bine cat de senina am fost pana mi s-a intamplat mie.
Probabil ca la fel de increzator ai fost si cand ai parcat-o pe strada, nu se mai intamplase pana atunci si totusi, ti-a lovit-o din greseala chiar vecinul.
Sfatul meu este sa fii precaut si prevazator, chiar daca nu ti s-a intamplat pana acum, poate sofezi undeva si parchezi chair si 5 minute, daca esti ghinionist, ramai fara acte, CD-rom si cine mai stie ce mai ai prin masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cand am fost la asigurari trebuia sa fim prezenti ambii

| Sereny_Ifj_Jozsef_1999 a răspuns:

Http://www.promotor.ro/......r-7708109, gasesti toate imformatile. Bafta!

| RaduCadar a răspuns:

Da-ti un sut in masina si unul in gard. Vecinul va face ca tine si isi va distruge gardul. Asa te poti razbuna pe el.

| Ardei87 explică (pentru RaduCadar):

Ai vrut sa faci o glumă? ca nu inteleg.