| Adrian_7284 a întrebat:

Salut tpu...am o nelamurire si tot caut un raspuns clar care sa ma lamureasca...deci,am un golf 5 1.9 tdi 105 cp si as vrea sa ii montez un "blow off valve"...acu intrebarea ar fi,daca il montez se poate intampla ceva la masina(turbo,supape, injectoare)
Acu e tot ma interesez in stanga si in dreapta da nici un rsp clar.
Multumesc mult si numai bine...

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel mai ok raspuns il primesti de la un service de turbine sau care se ocupa cu tuningul motoarelor.
Eu n-am prea auzit de efecte negative; cei care scot sute de cai din motoare supraalimentate, cred ca toti pun BOV. La cat de solicitate sunt acele motoare, daca valva ar dauna, nu cred ca ar mai pune-o.
In descrierea valvelor, se lauda chiar ca ar proteja motorul, eliberand presiunea de pe admisie.
Deci, eu sunt de parere ca nu are ce sa se intample.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bov nu are niciun efect la motoarele diesel, nici in bine nici in rau... e doar o tiganeala ieftina pentru un tdi de 105cp