| Gaby01ro a întrebat:

Am o problema cu scuterul, nu ajunge benzina din carburator la bujie. Spuneți mi cum sa rezolv problema asta.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

De unde stii ca nu ajunge? Daca nu ajunge inseamna ca este infundat carburatorul sau filtru de aer este praf de infundat, nu trece nimci prin el.Deci incepe cu verificatu filtrului de aer, curata, eventual inlocuit, apoi treci mai departe daca nu se rezolva.Deci treci la curataul carburatorului sau reparat dupa caz.Vezi carburatorul are o camera unde sta benzina, de acolo benzina este aspirata prin jigloare in difuzoarele alea si apoi in cilindri.
Ei acolo camera aia are un cui ponton sau nu stiu exact cum se numeste, ala trebuie verificat culiseaza sau nu, ala e legat de un plutitor care il deschide si inchide. Daca ala e ok trebuie sa verifci acele jigloare sau cum se mai numesc. Daca carburatorul este defect si nu se poate repara il inlocuiesti. Daca nu te pricepi sa verifici sau sa repari tu, dul la cineva care se pricepe.Astea is variantele, stii tu-suna un prieten, sau dul la meserias.Varianta 50/50 nu e in cazu asta laughing