| Mariuuss a întrebat:

Salut am si eu o problema la scuter nu porneste :

scanteie are, bujie e buna, benzina intra in carburator, muzicutele bune, tot bun, am aflat ca nu porneste din cauza ca am un segment rupt in setu motor!

din cauza asta chiar nu o porni?

Răspuns Câştigător
| Aurelian0709 a răspuns:

Părerea mea este sa te duci la un service cu el, si sa te pregătești cu ceva bani, sa nu fie nevoie ca sa schimbi setul de motor.
Fă-ți cont pe http://scuteristi.ro și orice problema ai cu scuterul scrie acolo;)

8 răspunsuri:
| Aurelian0709 a răspuns:

Ai verificat supapele?
Asa am pățit și eu nu mai pornea din cauza la supape.

| Mariuuss explică (pentru Aurelian0709):

N-am verificat supapele dar mia s-a spus ca am segment rupt, adevaru e ca si eu l-am chinuit cu 3 pe el in blana, cu 3 la deal straight face

| Mariuuss explică (pentru Aurelian0709):

Dar stai ca nu are supape pentru ca este in 2T

| Aurelian0709 a răspuns (pentru Mariuuss):

Verifica și supapele.
Daca nu este de acolo, poate fi din motor, mai bine du-te la un service sa ți-l facă.
Deja ma gândesc săracul motor cu 3 pe el.

| Aurelian0709 a răspuns (pentru Aurelian0709):

Hmm uite ca nu știam ca scuterele de 2 timpi nu au supape, eu am scuter de 4 timpi.
Înseamna ca este de la segmenți.

| Mariuuss explică (pentru Aurelian0709):

Deci daca are scanteie tot, tot ce trebuie inregula inseamna ca nu porneste din cauza segmentiilor? straight face

| Aurelian0709 a răspuns (pentru Mariuuss):

Ma gandesc sa nu se fi dus setul de motor, nu ai alt ceva decat sa il duci la service si iti va spune de acolo exact ce are. un set de motor costa cam 180 lei, si daca ar fi asta problema, ai putea sa ceri un set de motor de 80.

| Aurelian0709 a răspuns (pentru Mariuuss):

Părerea mea este sa te duci la un service cu el, si sa te pregătești cu ceva bani, sa nu fie nevoie ca sa schimbi setul de motor.
Fă-ți cont pe http://scuteristi.ro și orice problema ai cu scuterul scrie acolo;)

| mihaelamiki96 a răspuns:

Buna! da din cauza segmentului nu porneste, trebuie schimbati segmei sau in cel mai rau caz alezat setuwinking