| OpelProblem a întrebat:

Am probleme cu un Opel Astra G 2.0 DTI din 2000.Am avut probleme cu pompa de injectie si am schimbat-o.Ideea e ca nu mai trage absolut deloc cu a-4-a si a-5-a si nu stie de ce.Cu a 4 a nu mai trece de 3000 de turatii si cu a 5 a nu mai trece de 2500.Nu cred ca e din cauza la pompa,ca mergea c-am asa si inainte, stie cineva care ar putea fi cauza ca nu imi place absolut de loc zici ca are 60 de cai.Ma puteti ajuta va rog,la tester nu iasa problema.A da, si pe liber nu trece de 5000.Va rog, orice sfat mi-ati da va sunt recunoscator.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Probabil ai luat o pompa sh. Furnizorii de pompe noi ofera garantie numai kitului comple ( pompa + injectoare ). Pana nu se verifica toata injectia pe bancul de probe special nu se monteaza pe masina. Asta e deliciul la diesel = cheltuieli mari de reparatii si esecuri.

| OpelProblem explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ok,si daca totusi nu e de vina pompa, sa zicem doar...de ce nu se tureaza?
Sa fie dus turbo?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru OpelProblem):

O fi si aia. Eu nu am nici un motor pe mana sa vad. Mecanica e mai grea decat carnea de porc. Poti avea dificultati si daca ai experienta, daca esti frizer nu mai vorbim. Diagnosticul e 75% din reparatie si lista de defecte poate fi cat o zi de post. Chestia nu ar fi dificila daca ar fi de unde investitii in scule adevarate de diagnosticare, acum nu mai faci dupa ureche. Romanii nu prea au putere de plata si... cerc vicios. Prin telepatie nu a reusit nimeni nici sa repare, nici sa invete. Nu mai am baterii la globul de cristal.