| Dragosm19 a întrebat:

Am si eu o curiozitate. Stiti ca sunt acele "scutere" electrice care arata ca un chopper cu rotile mici si late? Intrebarea mea este, daca are lumini si semnalizări, trebuie inmatriculat sau pe unde pot merge cu el prin oras? Pe trotuar /pe strada/pe pista de biciclete?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O corectura: n-am fost atent. Acele minimoterete electrice se incadreaza in categoria bicicletelor electrice si nu se supun inmatricularii. deaorece nu se incadreaza in categoria mopedelor.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca atinge 50km trebuie inscris in baza de date cu matricula si asigurare. Pe drum mergi asa cum merge ub ciclist - caruta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ordonanță de urgență 195/2002
Art. 12.
(1) Pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu excepția celor trase sau împinse cu mâna, trotinetelor și a bicicletelor, trebuie să fie înmatriculate ori înregistrate, după caz, și să poarte plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare, cu forme, dimensiuni și conținut prevăzute de standardele în vigoare.
Deci normal ar fi ca si acele vehicole sa fie inregistrate. Trotinetele electrice ca si bicicletele pot merge doar pe pista sau pe strada. Pe trotuar este ilegal.
Citeste: https://bit.ly/3psfiyD