| Playboyx a întrebat:

Daca pe trotuar exista pista pentru biciclete, eu am dreptul sa circul cu bicicleta pe strada? Precizez ca am 25 de ani si zilele trecute un sofer ma claxona si se baga in fata mea ca sa-mi spuna sa ma duc pe trotuar cu bicicleta. Pe acea pista de biciclete desenata pe trotuar au avut loc multe accidente ca oamenii mai circula pe ea.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai dreptul.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"  ART.160.
  (1) Bicicletele, atunci când circulă pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rând.
  (3) Dacă pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducătorii vehiculelor prevăzute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista. Se interzice circulatia altor participanti la trafic pe pista pentru biciclete.
  (4) Se recomanda ca, în circulatia pe drumurile publice, biciclistul sa poarte casca de protecţie omologata.
ART.161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
  a) sa circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificatia "Accesul interzis bicicletelor";
  b) să înveţe să conducă biciclete pe drumurile intens circulate;
  c) sa circule pe trotuare, cu excepţia cazului când pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;
  d) sa circule fără a tine cel puţin o mana pe ghidon şi ambele picioare pe pedale;
  e) sa circule în paralel, cu excepţia situaţiilor când participa la competitii sportive organizate;
  f) sa circule în timp ce se afla sub influenţa alcoolului, a produselor ori substanţelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora;
  g) să se tina de un vehicul aflat în mers ori să fie remorcat de un alt vehicul sau impins ori tras de o persoană aflata într-un vehicul;
  h) sa transporte o altă persoană, cu excepţia copilului până la 7 ani, numai dacă vehiculul are montat în faţa un suport special, precum şi a situaţiei când vehiculul este construit şi/sau echipat special pentru transportul altor persoane;
  i) sa circule pe partea carosabila în aceeasi direcţie de mers, dacă exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit;
  j) sa transporte sau sa traga orice fel de obiecte care, prin volumul ori greutatea lor, stanjenesc sau pericliteaza conducerea vehiculului ori circulatia celorlalţi participanti la trafic;
  k) sa circule pe aleile din parcuri sau din gradini publice, cu excepţia cazurilor când nu stanjenesc circulatia pietonilor;
  l) sa circule pe timp de noapte sau când vizibilitatea este redusa, fără sa indeplineasca condiţiile prevăzute la art. 14 şi 16;
  m) sa circule atunci când partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada;
  n) sa circule cu defectiuni tehnice la sistemele de franare sau cu un vehicul care nu este prevăzut cu avertizor sonor;
  o) să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă;
  p) sa circule pe alte benzi decat cea de lângă bordura sau acostament, cu excepţia cazurilor în care, înainte de intersectie, trebuie să se incadreze regulamentar pentru efectuarea virajului la stanga;
  r) sa circule fără a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii până în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusa;
  s) sa conduca vehiculul fără a menţine contactul rotilor cu solul.
  (2) Pe timpul circulaţiei pe drumurile publice, conducătorii de biciclete sunt obligaţi să aibă asupra lor actul de identitate."

| Danzell a răspuns:

Nu. daca exista pista amenajata, esti obligat sa mergi pe ea.
chiar daca au fost accidente pe pista de care zici tu asta se intampla pentru ca pietonii nu respecta regulile. pista de biciclete este numai pentru biciclete, decat in cazul in care exista spatiu pentru ca pietonii sa circule.

desigur trebuie adaptata si viteza la conditii. daca este aglomerat doar nu o sa treci ca trenu printre pietoni doar pentru ca esti pe pista de biciclete.

| Gabbriell a răspuns:

Normal bicicleta este considerat vehicul, si da ai dreptul sa circuli pe strada.
Dar in situatia precizata daca exista pista pentru biciclete semnalizata ca atare trebuie sa o folosesti.