| anonim_4396 a întrebat:

Pentru acest model trebuie atestat de scuter sau inregistrare la primarie? sau se considera ca fiind bicicleta? http://www.keewayromania.ro/......wd-206-61/

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Nu este moped ca are viteza maxima 25 km/ora si nu-i trebuie nimic, cum am zis mai sus.

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

DA,iti trebuie atestat! Persoana care conduce un astfel de mijloc auto trebuie sa aiba varsta minima de 16 ani impliniti si sa fi urmat cursurile de legislatie rutiera a unei scoli de soferi. Pentru a fi condus pe drumurile publice, acest tip de vehicul, trebuie sa respecte conditiile legale privind circulatia vehiculelor supuse inregistrarii (de exemplu trebuie sa aiba ITP si RCA).

| viotedy a răspuns (pentru neluL):

Atestat nici nu mai exista.si nu-i trebuie nici ITP...

| neluL a răspuns (pentru viotedy):

Adica permis de conducere! Fara ITP doar bicicletele mai circula in Romania.
http://www.politisti.ro/topic/7050-itp-pentru-scuter-electric/

| viotedy a răspuns (pentru neluL):

Nu este moped ca are viteza maxima 25 km/ora si nu-i trebuie nimic, cum am zis mai sus.

| viotedy a răspuns:

Nu,e ca o bicicleta.dar nu poti comanda la pretul ala, cred, e pret de container, pentru en-gros.