| costin007 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare, am un condensator de 450v si 5farad intrebarea mea este il pot pune in locul unui condensator auto? Mi l-a dat cineva si ma gandeam daca il pot pune la statia de pe masina ca sa nu mai cumpar unul auto

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

450v si 5farad, pe bune, așa scrie pe el?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

450 Volti si 5 micorfarazi, uita te pe condensatorul de la masina si vezi daca si pe el scrie 450 v si 5 micro farazi ca pe acesta care vrei sa il pui acolo, daca scrie la fel il poti pune fara probleme.

| costin007 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am pus un subwoofer pe masina si vreau sa ii pun si un condensator si am de la cineva unu de 450v si 5600microfarad si ma gandeam daca sa inlocuiesc unul auto

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costin007):

Cel mai bine mergi la un electronist care se pricepe piesele nu le schimbi după ureche sau după cum zice cineva, alea trebuie masurate cu aparatul de masura verificate si montate de electronisti sau electricieni autorizati ca altfel faci un scurt si ia foc masina.

| Frank51 a răspuns:

Hai să o luăm cu începutul, ai un subwoofer pasiv și vrei să pui un circuit trece jos la bornele lui corect? Îți recomand un rezistor de 4 ohm 5w legat în serie, și un capacitor de 220uF în paralel, asa vei obține un filtru trece jos de la 180Hz.

| Panamax a răspuns:

Ai nevoie de un condensator macar de 1Farad care sa reziste la o tensiune de 20V. Daca rezista la 450 Vcu atat mai bine dar o sa fie ceva mai voluminos.
1Farad inseamna 1.000.000 uF adica microfarazi.
Daca mai faci rost de inca 178 de bucati de la amicul tau si le conectezi in paralel obtii un Farad.
Spune-i tu lui Cristi de langa Bucuresti sa nu mai raspunda la intrebari cand este total pe langa subiect.

| costin007 explică (pentru Panamax):

Am vazut ca pe cele auto de 1farad scrie 20-25v de asta nu stiam daca pot pune asta find la 450v aici stateam putin in dubi dar mersi de de ajutor

| Panamax a răspuns (pentru costin007):

La masina ai 14, 4 V teoretic, deci orice peste 20V este ok.
Cu capacitatea este problema.Cu 5600uF nu rezolvi mai nimic.
Prea mic. Adica 0, 0056 Farad

| Frank51 a răspuns (pentru Panamax):

Pfoai ce off topic am fost laughing chiar nu înțelesesem ce dorește userul, pentru ce este acel capacitor mai exact?

| Panamax a răspuns (pentru Frank51):

Decupleaza alimentarea pe bornele de alimentare ale amplificatorului si asigura o rezerva de energie foarte aproape de amplificator.

| Mihai45665445676 a răspuns:

Nu merge, are putini micro, alea folosesc circa 1o, 000 micro