| Mih_Mihai_2000 a întrebat:

am si eu o intrebare am un scuter motor de 49 in 2 timpi daca ma prinde politia fara permis ce imi poate face
Ps: Am 17 ani

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia te poate prinde doar pe drumurile publice si fapta de a conduce fara permis este infractiune.
Daca nu conduci pe drumurile publice n-are ce sa-ti faca.

32 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal si probabil ceva luni de puscarie, daca ai noroc iei cu suspendare

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poti deveni "fatita" timp de 1-2 ani intr-unul dintre penitenciarele patriei.

| Mih_Mihai_2000 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Baai am 17 ani are motor de 49 nu prinde mai mult de 40 si merg pe camp cu el nu pe sosea

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mih_Mihai_2000):

Poti conduce linistit in afara drumurilor publice! poate fi si de 1200 cmc si 300 HP. important sa nu iesi pe drumul public

| Yon1470 a răspuns:

Dosar penal, amenda, nu mai dai de permis si multe alte chestii de genul. Poate ai noroc si scapi doar cu puscarie!

| Mih_Mihai_2000 explică (pentru Yon1470):

Daca nu prinde mai mult de 40 km si alta chestie merg pe la tara cu el pe camp nu pe sosea

| Yon1470 a răspuns (pentru Mih_Mihai_2000):

Si consideri ca, daca nu ai permis ai voie sa conduci doar ca esti pe camp? Eu ti-am explicat ce-ti face politia indiferent unde il conduci.Si pe luna daca il conduci si te prinde, daca nu ai permis la fel patesti.

| suntserios a răspuns (pentru Yon1470):

Realizezi ca politia nu il poate sanctiona daca nu merge pe un drum public nu?

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Nu il poate sanctiona, daca se plimba in locuri special amenajate cum sunt poligoanele sau locuri unde platesti sa te poti plimba, nu conteaza ca-i camp sau ca nu se plimba pe drumul public.Ca sa ajungi in camp sa-l conduci, banuiesc ca nu-l cara in spate!

| suntserios a răspuns (pentru Yon1470):

Poate il impinge, de unde stii?
In poligon cum ajunge?

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Il conduce cineva cu permis sau il poate remorca!

| suntserios a răspuns (pentru Yon1470):

Si pe camp ce il opreste sa il conduca?

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Il poate conduce oriunde atata timp cat nu este prins! Pana si pe poligon sau in locuri special amenajate ai voie sa-l conduci doar cu insotitor!

| suntserios a răspuns (pentru Yon1470):

Si mai ales pe camp unde nu ii interzice nicio lege.

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Guvernul va interzice dispozitivele de detectare a aparatelor radar, va permite şoferilor să conducă vehicule şi fără permis, pe anumite drumuri, la ore speciale şi cu însoţitor, va creşte taxele pentru proprietarii de mai multe maşini şi va condiţiona permisul auto de învăţământul minim obligatoriu

Toate aceste măsuri au fost incluse în proiectul Strategiei naţionale pentru siguranţă rutieră 2011-2020.

Documentul relevă că Executivul va evalua posibilitatea introducerii dreptului de a conduce anumite vehicule, în intervale orare speciale şi doar pe unele drumuri publice, anterior obţinerii pentru prima dată a permisului de conducere. Procedura va fi permisă după ce şoferul va fi supus unui proces de instruire şi testare şi va impune prezenţa unui însoţitor cu experienţă, care va răspunde juridic solidar cu şoferul pentru corectitudinea cu care este condus autovehiculul.În paralel, va fi introdus şi "permisul provizoriu de conducere", premergător obţinerii permisului auto şi valabil numai pe teritoriul României, cu anumite restricţii pentru şofer.Guvernul va interzice folosirea dispozitivelor de detectare a aparatelor radar, ca măsură împotriva "agresivităţii rutiere", va introduce obligativitatea permisului de conducere pentru mopede.

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Guvernul va interzice dispozitivele de detectare a aparatelor radar, va permite şoferilor să conducă vehicule şi fără permis, pe anumite drumuri, la ore speciale şi cu însoţitor, va creşte taxele pentru proprietarii de mai multe maşini şi va condiţiona permisul auto de învăţământul minim obligatoriu

Toate aceste măsuri au fost incluse în proiectul Strategiei naţionale pentru siguranţă rutieră 2011-2020.

Documentul relevă că Executivul va evalua posibilitatea introducerii dreptului de a conduce anumite vehicule, în intervale orare speciale şi doar pe unele drumuri publice, anterior obţinerii pentru prima dată a permisului de conducere. Procedura va fi permisă după ce şoferul va fi supus unui proces de instruire şi testare şi va impune prezenţa unui însoţitor cu experienţă, care va răspunde juridic solidar cu şoferul pentru corectitudinea cu care este condus autovehiculul.În paralel, va fi introdus şi "permisul provizoriu de conducere", premergător obţinerii permisului auto şi valabil numai pe teritoriul României, cu anumite restricţii pentru şofer.Guvernul va interzice folosirea dispozitivelor de detectare a aparatelor radar, ca măsură împotriva "agresivităţii rutiere", va introduce obligativitatea permisului de conducere pentru mopede.

" drum public – orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile.

| suntserios a răspuns (pentru Yon1470):

Uite de asta ma amuza pe mine categoria asta.
Plin de oameni care dau sfaturi dar habar nu au legislatie rutiera.
Si plin de oameni care nu fac diferenta intre niste proiecte de lege vechi de 7 ani si legislatia in vigoare.

Nici nu vad relevanta acestui raspuns in contextul intrebarii si a discutiei anterioare

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Toate aceste măsuri au fost incluse în proiectul Strategiei naţionale pentru siguranţă rutieră 2011-2020. Ce anume nu intelegi sau nu pricepi? Campul se considera tot drum public si drumul pietruit si ulita din sat si asa mai departe.Nu ai voie sa conduci decat cu insotitor, in locuri special amenajate.Mergi si intreaba la politie si unde vrei tu si te vei lamuri ca nu ai voie! Daca te prinde iti face dosar penal, pentru ca se considera infractiune si daca esti minor ii face si celui care ti-a incredintat acel vehicul!

| suntserios a răspuns (pentru Yon1470):

Tu nu pricepi. Una e articolul ala care descrie o propunere legislativa si alta e codul rutier. Tu singur ai dat definitia drumului public

drum public – orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile.

Zi mi tu cum spanac e amenajat si semnalizat campul? Cum? Zi!

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am tot incercat sa-ti explic, dar nu vrei sa pricepi si nu-i vina mea! Campul nu-i semnalizat, pentru ca nu-i drum inchis si poti circula cu caruta, cu bicicleta, cu atv-ul sau cu avionul, daca doresti!

| suntserios a răspuns (pentru Yon1470):

Nu e semnalizat, pentru ca nu intra in categoria drum public... deci poti conduce fara permis. Discutie incheiata... mai baga niste leguslatie rutiera si pe urma discutam.

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Nepoate,eu am permis si nu merg pe camp cu masina si nici pe drum de tara. Daca tu crezi in sinea ta ca-i ok si nu-i interzis sa conduci pe camp fara permis, doar pentru ca esti pe camp, sa fii sanatos si la cat mai multe oricui vrea sa conduca vehicule pe camp si fara permis.Decat sa cauti pe internet, daca ai sau nu voie, mai bine intreaba un politist de la rutiera si ai rezolvat misterul. Daca am avea voie sa circulam pe campuri fara permis si nu in locurile special amenajate, ar fi campul plin de prosti! Sa fii sanatos!

| suntserios a răspuns (pentru Yon1470):

Mda, din pacate sunt multi ca tine care au permis da nu stiu legile.

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Nu-i vina mea ca nu stii ce inseamna drum public si din aceasta cauza sunt tot felul de cretini care ies cu vehicule pe camp considerand ca nu-i un drum public si ca pot face raliuri cu tractoate, avioane sau alte vehicule. Drumul public este calea de comunicație terestră, cu excepția căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal și rutier, deschisă circulatiei publice. Drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile. Legislatia iti spune clar din prima fraza ce inseamna un drum public si ce nu inseamna un drum public! Daca tu esti batut in cap si nu pricepi nu-i vina nimanui, nepoate! Drumul public inseamna orice comunicatie de cale terestra.Cale terestra,nepoate! Alee,camp, ulita, strada, sant, acostament si multe altele! D-aia se si numeste CALE TERESTRA! Un drum care-i inchis circulatiei publice spune si in legislatie ca, se semnalizeaza ca atare si-ti da exemplu calea ferata.Ce esti ma asa greu de cap si nu vrei sa intelegi?

| suntserios a răspuns (pentru Yon1470):

Nu stii sa citesti si dupa virgula?

special amenajată pentru traficul pietonal și rutier

Sau ce e dupa virgula te cam contrazice si nu mai e interesant?

Nu stiu ce campuri ai vazut tu, dar recolta de grau nu inseamna amenajare pentru trafic rutier.

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Adica si campul e tot un drum public cu exceptia cailor ferate, amenajate special si semnalizate pentru traficul pietonilor sau traficul rutier, DESCHIS CIRCULATIEI PUBLICE! Orice cale de comunicatie terestra, se poate numi drum public, dupa cum spune legislatia.Asta daca stii sa citesti si stii ce inseamna.Ei explica destul de bine saracii, dar unii sunt mai greu de cap.

| suntserios a răspuns (pentru Yon1470):

Tu gandesti acum sau esti doar orbit de dorinta de ati sustine prostia pana la infinit? Cum sa fie ma campul amenajat pentru traficul rutier? Si de ce sa fie ma campul dechis circulatiei publice cand majoritatea sunt proprietati private?

Oricum, cunosc tipul tau de persona care nu accepta nici in ruptul capului ca a gresit. Si nu e nicio sansa sa fii convins. Ramai in aberatiile tale

| Yon1470 a răspuns (pentru suntserios):

Nepoate,ori esti greu de cap, ori o faci pe prostul! N-am spus de camp ca-i amenajat pentru traficul rutier ci ca-i tot un drum public(orice comunicatie de cale terestra) si nu ai voie sa circuli cu vehicule, daca nu detii un permis pentru categoria respectiva! Tu esti batut in cap sau pricepi mai greu? Iar propietatea privata e o propietate privata, pe care nu poti circula decat daca iti apartine! Unde se duce ala la tara pe camp sa-si alerge motoreta se numeste drum public si nu are voie! Eu ti-am copiat din legislatie tot si ti-am dat mura in gura si nu vrei sa pricepi! Uite, tot din legislatie ne mai spune si ce inseamna drum public.Comunal – asigură legăturile între reședința de comună cu satele componente sau cu alte sate, între orașul cu satele care îi aparțin și cu alte sate. Este semnalizat prin culoarea galbenă pe bornele kilometrice.

Străzile sunt drumuri publice din interiorul localităților, indiferent de denumire: stradă, bulevard, cale, chei, splai, șosea, alee, fundătura, uliță etc. Ai priceput bolovane? Vrei sa-ti spuna in termeni romanesti ca nu ai voie sa circuli pe camp, daca nu ai permis.Ei tot asta iti spun, doar ca in alte denumiri, prostovane!

| goguPatent a răspuns (pentru Yon1470):

Domnul Yon va agitati degeaba.
Domnul Yon drumul public este defini in codul rutier ca fiind

"Drumul public este calea de comunicație terestră, cu excepția căilor ferate, SPECIAL AMENAJATA pentru traficul pietonal și RUTIER, deschisă circulatiei publice"

Domnul Yon cand dumneavoastra o sa vedeti pe camp vreo borna kilometrica sau vreun semn care sa introduca lanul de porumb in una din categoriile autostrada, drum european, drum national, drum judetean, drum comunal si veti vedea semne care reglementeaza circulatia atunci puteti afirma domanul Yon ca un camp este AMENAJAT pentru circulatia rutiera.

Ceea ce nu intelegeti aparent, este definitia drumului public. Definitia este mai complexa decat "calea de comunicație terestră" pentru ca se specifica clar ca trebuie sa fie " SPECIAL AMENAJATA pentru traficul pietonal și RUTIER".

Concluzionand, domnul Yon, campul nu este un drum public

| Yon1470 a răspuns (pentru goguPatent):

Comunal – asigură legăturile între reședința de comună cu satele componente sau cu alte sate, între orașul cu satele care îi aparțin și cu alte sate. Este semnalizat prin culoarea galbenă pe bornele kilometrice.

Străzile sunt drumuri publice din interiorul localităților, indiferent de denumire: stradă, bulevard, cale, chei, splai, șosea, alee, fundătura, uliță etc. Bafta si incearca sa intelegi mai bine!

| goguPatent a răspuns (pentru Yon1470):

Adevarul domnul Yon este ca toate campurile au marcaje cu borne kilometrice galbene nu? Va cam contraziceti singurel.

Iar a doua definitie legata de drumurile din cadrul localitatilor nu vad ce legatura ar avea cu un camp... dar fie, dumneata aparent ai o logica aparte, personalizata.

Uite si vizual. Vezi dumneata cum arata niste drumuri comunale? primul are si borna chiar.

https://www.google.ro/......96t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1sh9uRxDg1IXlYzBJwr9M4QA! 2e0! 7i13312! 8i6656? hl=en

https://www.google.ro/......86t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1sk9X0HmCNHQgJnrBADqRf7Q! 2e0! 7i13312! 8i6656? hl=en

Acesta este un camp
https://regrete.files.wordpress.com/2007/07/img_0241.jpg

Intelegeti diferenta? Daca da bine, daca nu, nu va mai obositi cu alt raspuns, nu doresc polemici inutile.

| Yon1470 a răspuns (pentru goguPatent):

Eu nu inteleg de ce te contrazici tu, cand legislatia iti spune tot sau poti intreba un politist, daca detii un vehicul si ai voie sa-l conduci pe camp desi nu ai permis pentru vehiculul respectiv. Tu ai probabil senzatia si toti cei care se contrazic aici ca drum public inseamna doar drumurile cu sosea, autostrata si cele marcate. Daca citesti legislatia o sa vezi acolo toate categoriile de drumuri considerate publice si ti-am dat textul sa-l citesti nu eu l-am scris din minte.Comunal – asigură legăturile între reședința de comună cu satele componente sau cu alte sate, între orașul cu satele care îi aparțin și cu alte sate. Este semnalizat prin culoarea galbenă pe bornele kilometrice.

Străzile sunt drumuri publice din interiorul localităților, indiferent de denumire: stradă, bulevard, cale, chei, splai, șosea, alee, fundătura, uliță etc. Ne explica ca indiferent de denumire, DRUMURILE din interiorul localitatilor sunt tot drumuri publice si ti le-au enumerat in text, bai baiatule! Fundatura, ulita, cale(cum se spune la tara pe camp sau fundatura!) Chiar nu pricepi ca nu ai voie sa conduci decat in locuri special amenajate? Ca ala conduce pe camp la tara si nu il prinde nimeni asta nu inseamna ca-i legal! Tu nu ai vazut ca au dat si la televizor copii de 12 ani care mergeau cu atv-ul si a luat mare bolovan pe camp s-a rasturnat si a murit. Tu dupa mintea ta de om inteligent,ti se pare legal sa conduci un vehicul pe camp,daca nu ai permis? Spune clar in legislatie ca si drumul din interiorul localitatilor indiferent cum se numesc,ca-i ulita,ca-i fundatura,sunt tot drumuri publice, pentru ca se poate circula si pe alea.Tu cand te duci la munte sau alt traseu si vrei sa inchiriezi un Atv nu ai voie sa mergi decat pe drumul marcat de ei si cu insotitor, daca esti minor si nu ai permis.Ce daca esti pe camp sau pe munte si mergi cu atv-ul? Si ala tot drum public se numeste, pentru ca se circula pe el si nu te poti plimba dupa bunul plac, tu fiind minor si logic, fara permis.Pana si pentru cele mai mici iti trebuie macar un atestat sa-l conduci.De ce crezi ca s-au inventat poligoanele? Ca sa nu existe oameni ca tine si ca altii care cred ca au voie sa conduca pe camp, ei crezand ca un camp nu-i drum public, e doar o bucata de pamant inutila si fara asfalt unde ne putem incerca masinile! Sa fii iubit!