| Sebytza21 a întrebat:

Am și eu o problema la o skoda Octavia din 2007 1.9. Atunci când pun frână mai puternica, gen de la 80 - 100 pana la 0 mașina "topaie de fata" dardaie, în volan nu se simte nimic, sa vibreze sau mai știu eu, pur și simplu mașina topaie, care ar fi problema? La franare ușoară nu are absolut nimic.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Discuri ovalizate pe fata, cel mai probabil.
Vezi si articulatiile, poate nu este sustinut bratul cum trebuie, si de acolo vin oscilatiile. Bara de torsiune are rol si in franare.

| Catrice a răspuns:

Condu si tu mai precaut.

| xerxes1 a răspuns:

Discuri de frana ovalizate si uzate neuniform.
Eu la fiecare inlocuire de placute corectez pe strung si discurile, si in general au abateri de 2-3 zecimi de mm pe fiecare parte.In general o pereche de discuri permite o singura corectare, apoi se inlocuiesc.

| Simpatic a răspuns (pentru xerxes1):

Discurile uzate neuniform nu se recomanda nici 1 data a se corecta ci direct se inlocuiesc, identic si pentru discurile ovalizate.

| xerxes1 a răspuns (pentru Simpatic):

Daca au peste grosimea minima se pot rectifica sau strunji.
Exista firme specializate care se ocupa doar de asa ceva de zeci de ani.
Doar un exemplu:
https://www.casadelfreno.com/vetrina-1

https://www.espertoautoricambi.it/magazine/rettifica-dei-dischi-freno-1876

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Îți recomand să te duci la un mecanic pentru a afla cu precizie cauza ( probabil să fie de la discuri sau alt ceva ).